Pandemi sebebiyle Türkiye’de bireysel araç kullanımı arttı

İnovatif ve akıllı yaklaşımlarla teknolojik eser geliştiren dünyanın başkan teknoloji markası OSRAM, salgın sonrası seyahat tercihlerinde değişen tüketici alışkanlıklarını inceledi. OSRAM Seyahat Alışkanlıkları Araştırması, her 10 şahıstan 9’unun her gün araç kullandığını gösterirken, sonuçlar 2021’de şahsî araçla seyahat talebinin kıymetli ölçüde arttığını gösteriyor.

Salgın seyahat alışkanlıklarını değiştirdi, pandemi devri yaşanan sıhhat derdi insanları toplu taşımadan uzaklaştırarak özel araç kullanımına yöneltti.Söz konusu tatil olduğunda uçak, otobüs ve tren seyahatlerinin yerini özel araçla yapılan seyahatler aldı. Salgın sonrası otomotiv kesimindeki değişen tüketici alışkanlıklarını inceleyen OSRAM; 2021’de özel araçla seyahat etmeye olan talebin değerli ölçüde devam edeceğini açıklıyor.

Türkiye’nin yüzde 89’u uzun seyahatlerde özel araç tercih ediyor

OSRAM Seyahat Alışkanlıkları Araştırması ile yeni periyotta seyahat sıklığını, araç bakım ve denetim davranışlarını, araçta en çok hangi eserlere gereksinim duyulduğunu araştırdı. 2021 yılı Haziran ayında yapılan araştırmada iştirakçilerin yüzde 89’unun uzun seyahatlerde özel araçla seyahati tercih ettiği belirlendi.

Tüketici davranışlarını anlamalı, ona nazaran konum almalıyız

Seyahat Alışkanlıkları Araştırması’nın denetimli seyahat etmekten, dijitalleşmeye, teknoloji kullanmaktan risk idaresine varana kadar seyahat alışkanlıklarında birçok yeni sayfa açacağına dikkati çeken OSRAM Türkiye, Ortadoğu ve Afrika’dan Sorumlu Pazarlama Müdürü Yasmin Özpamir, “Pandemi birçok dalda tüketim alışkanlıklarını değiştirdi. Bu nedenle her bölümde değişen tüketici davranışlarını anlamak ve ona nazaran konum almak kritik kıymette. Biz de yaptığımız yeni araştırmalarla otomotiv kesimine yönelik değişen tüketici davranışlarına dikkat çektik. OSRAM olarak araçla seyahatte inanç ve konforu en üst düzeyde tutmayı hedefliyoruz ” sözlerini kullandı.

Araç kullanımında en çok yaşanan problemler ortasında; lastik inmesi ve akü bitmesi

Araç kullanımda en çok yaşanan sorulara da ışık tutan araştırmaya nazaran; yüzde 76 oranıyla lastik inmesi en büyük sorun olarak dikkat çekerken onu yüzde 46 oranıyla akü bitmesi takip ediyor. Özel araçlarda güvenliğin ön planda olduğunu vurgulayan araştırma, araç sahiplerinin yüzde 48’inin seyahate çıkmadan evvel kesinlikle araç bakımı ve lastik denetimi yaptırdığını ortaya koyuyor.

Araçta olması gereken eserlerin çok işlevli olması isteniyor

Araç kullanımındaki yardımcı eserlerin kullanışlı ve çok işlevli olmasının tercih sebebi olduğunu belirten Yasmin Özpamir, sözlerini şöyle sürdürüyor; ‘‘Kullanıcılar araçlarında kullandıkları eserlerin çok işlevli olmasını tercih ediyor, bir eseri satın alırken yararının azamî olmasına dikkat eden kullanıcılar araç kullanımında ortaya çıkacak gereksinimlerini göz önünde bulundurarak karar veriyor.”

Seyahatler yeni teknolojilerle konforlu ve güvenli

OSRAM, inovatif ve akıllı yaklaşımlarla geliştirdiği; AirZing Küçük, TYREinflate ve BATTERYcare ailesi ile uzun seyahatlerde şoförlerin yanında oluyor. Otomobildeki kirli havayı temizleyen, biten akülere ve inen lastiklere tahlil olan yeni teknolojiler ile konforlu ve inançlı seyahatlerin kapısını aralıyor. OSRAM, pandemiyle birlikte hayatımızın en büyük önceliği olan havanın hijyeni meselesine AirZing Küçük ile tahlil oluyor. OSRAM, TYREinflate 450 kompresör ile tam inik lastiğin 3,5 dakikadan daha kısa müddette çarçabuk şişirilmesini sağlıyor. BATTERYcare ailesi ile akü bitme ve şarj sorununa tahlil olan OSRAM akü boşalmalarında aracın kolaylıkla çalıştırılması için inançlı, kompakt ve ekonomik bir tahlil sunuyor.

OSRAM NIGHT BREAKER® 200 ile daha aydınlık ve inançlı sürüş

Aydınlatma konusunda araba kesimine getirdiği yeniliklerle fark yaratan OSRAM, geliştirdiği yeni eserlerle şoförlere daha âlâ görüş sağlayarak yol güvenliğini artırıyor. OSRAM’ın gece sürüşlerinde üstün görüş elde etmek için geliştirdiği OSRAM NIGHT BREAKER® 200 eseri, güçlü far lambaları ile kanunların gerektirdiğinden üç kata kadar daha fazla parlaklık ve yüzde 20’ye kadar daha fazla beyaz ışık sağlıyor.

Güçlü farlar sayesinde ışık demeti 150 metreye kadar uzuyor

En son teknoloji ile geliştirilen OSRAM NIGHT BREAKER® 200 ‘ün yüksek ışık çıkışı sağladığını belirten OSRAM Türkiye Otomotiv Satış Müdürü Can Sürücü, “Güçlü far lambaları ile maddelerin gerektirdiğinden üç kata kadar daha fazla parlaklık ve yüzde 20’ye kadar daha fazla beyaz ışık sağlıyor” diyen Şoför, “Bu güçlü farlar sayesinde ışık demeti 150 metreye kadar erişiyor. Far ışığının güçlü parlaklığı, daha düzgün ve daha geniş görüşe imkan tanıyor. Daha düzgün görüş de sürücüle-rin trafik işaretlerini ve tehlikeleri daha süratli tanımasına ve bunlara kaza olmadan süratle reaksiyon ver-mesine yardımcı oluyor. Yol güvenliğini artırıyor’’ dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu