Pandemide otomobil kullanımı en çok Türkiye’de arttı

TEB Cetelem, Cetelem Araştırma Merkezi takviyesiyle hazırlanan “Otomobiller: İmkansız bir ayrılık mı?” başlıklı 2021 raporunu açıkladı. Ortalarında Türkiye’nin de yer aldığı 15 ülkede, yaşları 18 ile 65 yaş ortasında değişen 10 bin bireyle gerçekleştirilen araştırma, tüketicilerin arabaya olan tutkusunu, geleceğin trendlerine ilgisini, alternatif yakıtlı araçlara olan merakını, etraf hassaslığını ve COVID-19 salgınında değişen alışkanlıklarını inceliyor.

Rapor, pandeminin bütün ülkelerde kıymetli ölçüde satın alma eğilimlerini etkilediğini gözler önüne sermektedir. Pandemi periyodunda Türkiye’de araba kullanımının artması dikkati çekerken, günlük seyahatler ile iş için ferdî mobiliteye kıymet verildiği görülüyor. Ankete katılanların, salgında arabanın en inançta ve rahat hissedilen yer olduğunu vurgulaması dikkatleri çekmektedir. Araştırmaya katılan 10 şahıstan 6’sı araçsız yaşayamadığını tabir ederken, akıllı cep telefonuna olan bağlılığın arabaları sollaması öne çıkmaktadır. Raporda ayrıyeten iki tüketiciden birinin bir sonraki araba tercihinin elektrikli yahut hibrit olacağı yer alıyor.

TEB Cetelem Genel Müdürü Gamze Halide Berberoğlu, Cetelem Gözlemevi 2021 raporunun otomotiv dalında yaşanan değişimleri, dinamikleri, etraf hassaslığını ve gelecek beklentilerini ortaya koyarak kıymetli tespitlerde bulunduğunu belirtiyor. Berberoğlu, “Otomotiv dünyası her geçen yıl evrimleşmeye devam ediyor. Bu evrimleşmenin temelinde çevresel faktörlerle birlikte tüketici alışkanlıkları ve tercihleri yatıyor. Cetelem Gözlemevi 2021 araştırmasında Otomotiv sanayisinin tarihinin en büyük değişimlerden birini yaşadığına tanıklık ediyoruz. Cetelem Gözlemevi’nin son raporuna nazaran, her iki iştirakçiden birinin araba satın alma niyetinin salgından etkilendiğini gözlemliyoruz. Bu da sıhhat krizinin tesirlerini açık biçimde gözler önüne seriyor. Tıpkı vakitte tüketicilerin elektrikli araba, akıllı teknolojiler ve farklı mobilite tahlillerine nasıl baktığını, gelecekte mobilitenin hayatında nasıl bir yere sahip olmasını istediğini kapsamlı bir biçimde ortaya koyuyor” formunda konuşuyor.

Otomobillerden kopamıyoruz

Berberoğlu, araştırmayla ilgili şu noktaların altını çiziyor: “Otomobil her vakit cazip bir mobilite aracı olmuştur. Lakin pandemiyle birlikte bunun ne tarafa yanlışsız evrileceği büyük bir merak konusuydu. Bu periyotta, arabaları daha fazla kullanmaya başladık fakat araştırmaya nazaran onlara eskisi kadar tutkulu olmadığımız ortaya çıkıyor. Sonuçlar hayatımızın asıl vazgeçilmezinin akıllı telefonlar olduğunu gösteriyor. Arabalara artık tutkuyla değil mantıkla yaklaştığımız sonucu öne çıkıyor. Ankete katılanların yalnızca dörtte biri araçlardan ve sürüşten nitekim hoşlandığını tabir ediyor.

2021 Cetelem Gözlemevi araştırması, arabaların vazgeçilmez olduğu kadar yeri doldurulamaz olduğunu gösteriyor. Arabalar ekonomik telaşlar, kullanımları ve bilhassa sıhhat krizi esnasında değer kazanan sağladıkları özgürlük üzere birçok mevzu ile birlikte anılıyor. Ayrıyeten otomotiv dünyası elektrikli araçları tek tahlil olarak görürken, tüketiciler 5-10 yıl içerisinde arabaların daha ekonomik ve daha sürdürülebilir, ultra yüksek teknolojiye sahip olmaları gerektiğini düşünüyor.”

TOGG da araştırmanın değerli bir kesimi oldu

TEB Cetelem Genel Müdürü Gamze Halide Berberoğlu, Cetelem Gözlemevi’nin hazırladığı araştırmada TOGG’un da örnek olarak gösterildiğine değinerek, “İlk Türk üretimi elektrikli arabası üretmek üzere kurulan konsorsiyum, önümüzdeki periyotta daha fazla konuşulacak ve birebir vakitte Türkiye’deki elektrikli arabaların de bahtını belirleyecektir. TOGG’un getirdiği ivmeyle birlikte 2022 yılından itibaren Türkiye otomotiv gündeminin en büyük konusu elektrikli arabalar olacaktır” değerlendirmesinde bulunuyor.

CETELEM GÖZLEMEVİ 2021 RAPORUNDAN NOTLAR

COVID-19 araba satın alma eğilimlerini etkiliyor

Pandemi tüm dünyada alışkanlıkları değiştirdi. İş yapış formlarından toplumsal hayata, eğitimden ulaşıma kadar her alanda radikal değişimler yaşanıyor. Ekonomik daralmalar da tüketicilerin satın alma eğilimlerini etkiliyor. Cetelem Gözlemevi 2021 araştırmasına nazaran, Çin, ABD, İngiltere ve Türkiye’de iki iştirakçiden biri araba satın alma niyetinin salgından etkilendiğini belirtiyor. Almanya ve Fransa üzere Avrupa’nın kıymetli ekonomilerinde üç iştirakçiden biri etkilendiğini kaydederken, Portekiz ile Belçika’da 5 iştirakçiden biri krizi hissediyor. Türkiye ve ABD’de iştirakçiler COVID-19’dan etkilenerek satın alma niyetlerinin yüzde 35 arttığını açıklamaktadırlar.

Salgında 10 tüketiciden 6’sı arabasını daha fazla kullanıyor

Pandemide kapanmalar, toplu taşıma hizmetlerinin kısıtlanması, uzaktan çalışma ve eğitim, günlük hayatta radikal değişimlere neden oluyor. Cetelem Gözlemevi 2021’in araştırması, salgında değişen alışkanlıkların araba kullanımına yansıdığını gösteriyor. Arabasını bu devirde daha az kullanan bireylerin en az kıstıkları alanın günlük seyahatler olduğu görülüyor. İştirakçilerin yüzde 37’sinin gündelik işleri, yüzde 46’sının özel seyahatleri, yüzde 55’inin de hafta sonu ve tatilleri azalttığı belirleniyor. Araçlarını daha fazla kullandıklarını söyleyenlerin bunu günlük gereksinimlerini karşılamak için yaptıkları araştırmaya yansıyor. Türkiye’nin COVID-19 devrinde günlük seyahat ve işe gitmek için araba kullanımını en fazla artıran ülke olduğu öne çıkmaktadır. İştirakçilerin yüzde 60’ı arabası daha fazla tercih ettiğini belirtiyor. Türkiye’nin Dünya (22) ile Avrupa (19) ortalamalarının çok üzerinde yer alması dikkatlerden kaçmıyor. Birebir formda Türkiye, alışveriş, spor faaliyeti, yemek üzere şahsî seyahatlerde yüzde 46’lık oranla araba kullanımını artıran ülkelerin başında gelmektedir. Türkiye’den sonra araba kullanımını en fazla artıran ülkenin Çin olduğu gözlemleniyor. Araştırmaya nazaran, Güney Afrika, İngiltere, Brezilya, İtalya ve ABD’nin araba kullanımını en çok azaltan ülkeler olduğu kaydediliyor.

Otomobil salgında en rahat hissedilen yer

Cetelem Gözlemevi 2021 araştırmasına nazaran, salgınla birlikte en fazla Çin ve Türkiye’deki iştirakçiler arabanın kendilerini dış dünyadan koruduğunu belirtiyor. Çin’de 100 iştirakçiden 64’ünün, Türkiye’de 61’inin bu fikirde olduğu görülüyor. Türkiye’de iştirakçilerin yüzde 64’ü arabanın kıymetli seyahat özgürlüğünü sağladığını beyan etmektedir. Çin yüzde 61, Brezilya yüzde 56, Almanya ile Güney Afrika yüzde 51 ile Türkiye’yi izliyor. Ayrıyeten Türkiye’deki iştirakçilerin yüzde 61’i arabası en fazla rahatladığı yer olarak görmektedir. Çin (53), Güney Afrika (44), ABD (38), İtalya ile Almanya (34), arabası COVID-19 periyodunda rahatladığı yer olarak gördüğünü tabir ediyor.

Türkiye arabaya en tutkulu ülkelerin başında geliyor

Cetelem Gözlemevi’nin 2017 tarihli “Otomobilimi seviyorum” araştırmasında, 10 şahıstan 9’u arabaları olumlu yahut çok olumlu gördüğünü belirtmişti. Geçen 4 yıllık müddette bakış açısının değiştiği görülüyor. Cetelem Gözlemevi 2021 araştırmasına nazaran, dünyada yüzde 52’lik, Avrupa’da yüzde 48’lik kesim arabalara meraklı olduğunu söylese de bunun tutkudan çok mantığa dayalı olduğu gözlemleniyor. Ankete katılanların yalnızca dörtte biri araçlardan ve sürüşten sahiden hoşlandığını söz ediyor. Brezilya (48), Türkiye (43) ve Güney Afrika’nın (40) arabaya en tutkulu ülkeler olduğu belirlenmektedir. Otomotivin anavatanı ABD’de (36) merakın azalmadığı hissedilmektedir. Yüksek gelire sahip hane halklarının (32) daha düşük gelirlilere (19) oranla araba sevdalısı olmaya iki kat daha yatkın oldukları öne çıkmaktadır.

Cep telefonuna bağlılık arabası solluyor

Otomobiller artık eskisi üzere hayalleri süslemiyor olsa da tüketicilerin bağlılığı nispeten devam ediyor. Cetelem Gözlemevi 2021 araştırması ile 4 yıl evvelki rapor karşılaştırıldığında bağlılığın tıpkı düzeyde kaldığı görülüyor. 2017’de iştirakçilerin arabalara atfettiği ortalama bağlılık puanı 6,7 iken, 2021’de 6,6 puan olarak gerçekleşiyor. Fakat araştırmadan arabaların geçmişte olduğu üzere tüketicilerin favorisi olmadığı anlaşılıyor. İnsanların ellerinden bırakamadığı cep telefonları artık arabaları geçiyor. Akıllı cep telefonlarına bağlılık, dünya çapında 7,4, Avrupa’da 7,2 puana sahiptir. Araba, çok az farkla 6,5 puanda kalan dizüstü bilgisayarları geçebiliyor. Konut; Güney Afrika ve ABD dışında tüketicilerin gözdesi pozisyonunda bulunuyor. Araştırmaya nazaran konut; dünyada 8,1 puan, Avrupa’da 8,2 puan ortalama ile insanların en bağlı olduğu nesne olarak yer alıyor. Türkiye incelendiğinde dünya geneliyle emsal sayılar gözlemleniyor; Konut 8,1 puanla birinci sırada yer alırken, cep telefonu 7,8 puan, dizüstü bilgisayar 6,7 puan ve araba 6,6 puan ile onu takip ediyor.

10 bireyden 6’sı arabasız yaşayamayacağını belirtiyor

Cetelem Gözlemevi 2021 araştırmasına nazaran, dünyada 10 bireyden 6’sı arabasız yaşayamayacağını belirtiyor. Her ne kadar bu oran gerilese de tüketicilerin araba kullanımından vazgeçmeyeceği ortaya çıkıyor. 2017’de gerçekleştiren ‘Otomobilimi seviyorum’ anketinde 10 şahıstan 8’i arabasız yapamayacağını söylemişti. Birtakım ülkelerde ‘Hayır, arabasız yapamam’ diyenlerin oranı dünya (55) ve Avrupa ortalamasının (56) üzerinde seyrediyor. Fransa, Belçika, Japonya, Güney Afrika’da 3 şahıstan ikisinin arabasız yaşamanın imkansız olduğunu belirttiği görülmektedir. Bunun bilakis, Türkiye’de iştirakçilerin yüzde 67’si arabasız yaşamanın mümkün olduğunu kaydediyor. Geliri yüksek kısımdan iştirakçilerin yüzde 53’ü arabasız hayat düşünemediğini tabir ederken, bu sayı düşük gelirli ülkelerde yüzde 36’ya kadar iniyor.

Avrupa arabadan uzaklaşıyor

Son periyotta araba kullanımında ülkeler ortasında önemli farklılıklar olduğu görülüyor. Son birkaç yıl içinde Avrupalı tüketicilerin yüzde 51’inin araba kullanımının tıpkı düzeyde kaldığı ortaya çıkıyor. Cetelem Gözlemevi 2021 anketinde, büyük ekonomilerde araba kullanımının düştüğü, Türkiye, Çin, Güney Afrika üzere gelişen ülkelerde arttığı gözlemleniyor. Türkiye’den araştırmaya katılanların yüzde 65’i son birkaç yılda araba kullanımını artırdığını belirtmektedirler. Çin yüzde 66’lık oranla birinci sırada yer almaktadır.

Elektrikli araca ilgiliyiz lakin dizelden vazgeçemiyoruz

COVID-19 salgınında, tüm dünyada, başta elektrikli arabalar olmak üzere alternatif yakıtlı araçlara olan talepte büyük artış yaşanmaktadır. Cetelem Gözlemevi’nin araştırmasından çıkan sonuçlar da bu ilgiyi gözler önüne seriyor. Anket iştirakçilerinin neredeyse yarısı bir sonraki arabasının hibrit yahut elektrikli olacağını belirtmektedir. İspanya hibrit araçlar konusunda en istekli ülke olurken, Türkiye’deki iştirakçilerin yüzde 15’i bir sonraki aracının hibrit olacağını kaydetmektedir. İngilizlerin yüzde 28’i ve Çinli iştirakçilerin yüzde 27’si elektrikli arabaya geçme konusunda en istekli olanların başında gelmektedir. Araştırmaya nazaran, Türkiye yüzde 24’lük oranla Çin ve İngiltere’den sonra elektrikliye sıcak bakan ülke olarak dikkat çekiyor. Türkiye’de elektrikliye gösterilen ilgi, yüzde 17 olan dünya ve Avrupa ortalamasının üzerinde seyretmektedir. Akaryakıtlı arabada Güney Afrika yüzde 44 ile birinci sıralarda yer alırken, Türkiye’nin dizelde tepeye çıktığı görülmektedir. Türkiye’de dizel arabaların pazar hissesi yüzde 25’in altına inmesine karşın hâlâ yüksek talebin olması öne çıkıyor. Türkiye’de iştirakçilerin yüzde 28’si dizel araba satın alacağını beyan etmektedir. Cetelem Gözlemevi 2021’in ayrıntılı tahlilinde; gelir kümeleri ortasında araba tercihinde önemli farkların olduğu ortaya çıkıyor. Buna nazaran, gelir seviyesi yüksek bireyler, orta ve düşük gruptakilere nazaran çevreci araçlara daha fazla ilgi duyuyor. Düşük gelirli tüketicilerde akaryakıtlı ve dizel araba daha çok tercih ediliyor. Elektrikli ve hibrit araçların yüksek maliyeti en kıymetli mani olarak görülüyor.

Otomobilde en milliyetçi ülke Türkiye

Otomobilin hangi ülkede üretildiği, dünyada bölgelere nazaran farklı ehemmiyet teşkil etmektedir. Cetelem Gözlemevi’nin araştırmasına nazaran, Türkiye araba konusunda en milliyetçi ülke olarak öne çıkıyor. 100 iştirakçiden 88’i Türkiye’de üretilen araba satın almak istediğini söz etmektedir. İspanya yüzde 86, Japonya yüzde 85, ABD yüzde 81, Brezilya yüzde 80, Almanya yüzde 78’lik oranlarla arabanın kendi ülkelerinde üretilmesine en fazla değer veren ülkeler olarak sıralanıyor. Hollanda (48), Polonya (57), Fransa (67), arabanın menşeine dikkate almayan ülkelerin başında geliyor.

5-10 yılda arabalar otonoma dönüşecek

Tüketiciler önümüzdeki periyotta daha teknolojik arabaları kullanmak istiyor. Her ne kadar otonom arabalara şimdi pek sıcak bakılmasa da pandemi periyodunda ilginin arttığı görülüyor. Herkes yüksek teknolojili, akıllı araçların hayalini kuruyor. Cetelem Gözlemevi 2021 araştırmasına nazaran, 5-10 yıl içinde arabaların daha teknolojik olacağını belirtenlerin oranı yüzde 48 ile birinci sırada bulunuyor. “Daha ekonomik” yüzde 45, “otonom” ve “daha sürdürülebilir” yüzde 29, “paylaşımlı” yüzde 16, “minimalist” yüzde 13’lük oranla “teknoloji”yi takip ediyor. Türkiye’de dünya ortalamalarıyla benzeri sonuçlar çıkıyor. “Daha teknolojik” araç tercih edenlerin oranı yüzde 48, “daha ekonomik” yüzde 42, “otonom” yüzde 37 ve “sürdürülebilir” yüzde 36’lık oranla sıralanıyor.

Otomotiv etrafa gereğince kıymet vermiyor

Cetelem Gözlemevi 2021’in anketine katılanlar, sanayinin etraf bakımından gereken sorumluluğu üstlenmediğini düşünüyor. Tüm dünyada iştirakçilerin (72) büyük çoğunluğu otomotive etraf bakımından yöneltilen tenkitlerin haklı olduğunu belirtiyor. Brezilya ve Portekiz halkının yüzde 83’ü dalın etrafa gereken saygıyı göstermediğini söylüyor. Son periyotta uyguladığı siyasetler başlarda soru işaretleri yaratan ABD’de de bile halkın yüzde 68’i araçların etrafa ziyan verdiğini kaydediyor. Türkiye’nin etrafa dünya ile Avrupa (69) ortalamasından daha fazla kıymet verdiği öne çıkıyor. 10 şahıstan 8’i otomotiv bölümünün etrafa gereğince ehemmiyet vermediğini söz ediyor. En az tenkit yönelten ülkelerin çevreci partilerin muvaffakiyetler elde ettiği Belçika (64), Fransa (60) ve Almanya’nın (55) olduğu görülüyor. Avrupa’da araştırmaya katılan iki bireyden biri motorlu araçların etraf ile ilgili olarak inşaat, ziraat ve öteki ulaşım tiplerine kıyasla daha fazla eleştirildiğini savunuyor.

Salgında ‘Doğayı kirletenler cezalandırılmalı’ diyenler artıyor

Pandemi periyodunda etrafa şuuru ve hassaslık artıyor. Elektrikli araçların dünyada son 1 yılda daha süratli yaygınlaşması, bu trendi gözler önüne sermektedir. Cetelem Gözlemevi 2021 araştırmasına katılanlar COVİD-19 üzere önemli bir salgın yaşanırken, çevreci olmayan araçların cezalandırılması fikrine sıcak baktığını beyan etmektedirler. Tedbir olarak karbon emisyonunu sonlandırmak birinci sırada geliyor. Bu düzenlemeyi en çok destekleyen ülkelerin hava kirliliğinden en çok etkilenen ülke olan Çin (88) ve metropollerde trafik sorunu yaşayan Türkiye’nin (87) olması öne çıkıyor. Araçların motor gücüne sınırlama getirilmesi ile para cezaları başka önlemler olarak sıralanıyor. Çin (79) ile Türkiye (68) para cezası uygulamasını en fazla isteyen ülkeler olarak dikkat çekiyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu