Polisler Drift Yapan Otomobilleri Uzaktan Kontrol Edecek

Yapay zeka, her geçen gün hayatımıza daha çok entegre oluyor. Getirilen pek çok yenilikten sonra artık de akıllı otoyol denetim sistemleri hazırlanıyor. Hazırlanacak olan sistemlerle birlikte arabaların seyir halindeki davranışları anlık olarak izlenecek ve otomobillere gerekli görülürse müdahele edilecek.

Otomobillere yerleştirilecek olan küçük çipler yardımıyla, trafik üzerinde bulunan araçlar anlık olarak kaydedilecek. Polis merkezlerine bulunacak bilgi tabanlarına gönderilen bilgiler sayesinde araçlardaki olağan dışı hareketler tespit edilecek. Şayet polisler müdahele etme kararı alırlarsa, arabaları yavaşlatabilecekler. Risk daha da yüksekse arabanın denetimini büsbütün ellerine alacak olan polis yetkilileri, arabalarda gitgide yaygınlaşan kameralar yardımıyla, uygun bir yere kadar kendileri götürüp park edecek. GPS yardımıyla başka takımlara pozisyon bildirilecek ve gerekli süreçler yapılacak. 

Şu an teori kademesinde olan yapay zeka sistemi Amerika'da geliştirilmeye çalışılıyor. Yapay zeka üzerinde çalışan şirketin büyük araba üreticileri ile irtibat halinde olduğu biliniyor.

Başa dön tuşu