Porsche Taycan’ın Nürburgring Pist Rekorunu Kırdığı Video

Nürburgring, herhangi bir halde profesyonel yarışlarla ilgilenmiş olan çabucak her insanın ismini duyduğu bir pisttir. Bu pist, en yeterli parkurlardan biridir ve tıpkı vakitte epeyce tanınan bir test bölgesidir.

Nürburgring’in son konuklarından olan Porsche Taycan, dört kapılı elektrikli arabaların en süratlisi olduğunu ispatlamayı başardı. Rekor tıbbın müddeti 7 dakika 42 saniye oldu. 

()

Taycan şu anda hala seri üretim için hazırlık etabında bulunuyor. Porsche, bu ultra süratli ve lüks arabası Tesla Model S gibi rakiplere karşı hazırlıyor. Porsche’un özel olarak geliştirdiği soğutma sistemi sayesinde Taycan, daha uzun mühlet üst düzey performans sergileyebiliyor. Görüntüde araç, start-finish düzlüğünün sonunda 259km/s sürate ulaşıyor.

Porsche Taycan’ın özellikleri

İsmi Türkçe olarak seçilen Taycan, 90 kWh bataryaya sahip. Aracın menizilinin ise 430 kilometre olacağı iddia ediliyor. 100 kilometrede 20,9 kWh batarya kullanacak olan aracın Eylül 2019’da satışa çıkması bekleniyordu lakin birtakım gecikmeler yaşandı. 

Aracın fiyatının İngiltere için 120 bin pound, AB ülkeleri için ise 150 bin euro olacağı kestirim ediliyor. 

0’dan 100 km/s sürate sırf 3,5 saniyede çıkabilen aracın 900 Nm torku bulunuyor. Taycan, şu anki bilgilere nazaran Tesla modellerinden daha uzun menzile ve daha uygun hızlanmaya sahip fakat daha yavaş şarj oluyor. Tekrar de aracın 300 kilometrelik menzile kavuşmasını sağlayan süratli şarj sırf 23 dakika alıyor.

Başa dön tuşu