Rolls-Royce Ultrafan güç çekiş sistemi havacılıkta dünya rekoru kırdı

Rolls-Royce, geliştirdiği UltraFan® güç şanzımanı ile havacılık alanında yeni bir dünya rekoru kırdığını duyurdu.

Almanya’nın başşehri Berlin yakınlarındaki Dahlewitz’de yapılan testte UltraFan® güç şanzımanının 87.000 beygir gücüne ve 64 megawatt’a, yani 89 bin nüfuslu bir kentin güç gereksinimini karşılayabilecek randımana ulaştığı belirtildi. Bu test ile birlikte yıl içinde teslim edilecek olan ve üretimi devam eden UltraFan gösterici motorunun, UF001 için tasarlanan şanzıman ile ilgili kıymetli bir dönüm noktasını tamamladığı tabir edildi.

Dar ya da geniş gövdeli uçaklar için ölçeklenebilir olan UltraFan, Rolls-Royce’un seyahati daha sürdürülebilir hâle getirme misyonunun değerli bir modülü. Gaz türbinleri, yıllar boyunca uzun aralı havacılığın bel kemiğini oluşturmaya devam edecek. UltraFan’ın verimliliği ise, kısa vadede klasik jet yakıtından daha masraflı fakat daha sürdürülebilir olan yakıtlara geçişte sanayi iktisadını geliştirmeye yardımcı olacak. Motorun birinci testi yüzde 100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) ile gerçekleştirilecek.

Rolls-Royce Güç Çekiş Sistemleri, Alt Sistem Yöneticisi Dr. Holger Klinger, hususla ilgili şunları söyledi: “Bu rekor, UltraFan programımız için kritik kıymet taşıyan bu bileşenin performansını ve dayanıklılığını gözler önüne seren büyük bir zafer. Bu güç çekiş sistemi teknolojisi, yeni kuşak Rolls-Royce jet motorlarının muvaffakiyetinin merkezinde yer alıyor. Rolls-Royce olarak mühendislik hudutlarını zorladığımızı görmek bizleri gururlandırıyor.”

Güç Çekiş Sistemi (PGB), UltraFan motor için kritik bir rol oynuyor ve çeşitli itiş gücü sistemlerinde harikaya yakın verimlilik düzeyleri sağlanmasına yardımcı oluyor. Planeter bir dişli dizaynına sahip olan sistemde her bir ‘dişli, bir Trent XWB motorunun gücünü tam gaz kapasitesinde tutabiliyor. Geliştirilen tasarım sayesinde öndeki fan düşük süratte çalışırken motorun ardındaki türbinin ise çok yüksek süratte çalışabilmesine imkan tanınıyor. Bu sayede UltraFan motoru epey verimli hale geliyor ve birinci jenerasyon Rolls-Royce Trent motorlarına kıyasla yüzde 25 daha fazla yakıt tasarrufu sağlıyor.

Doğrulama, dayanıklılık ve emniyete odaklanan birinci prototip çekiş sistemi geliştirme testlerine 2017 yılında Dahlewitz’deki özel PGB sınama tesisinde başlandı. Titizlikle yürütülen test sürecinde ise güç şekiş sistemi 650 saatten fazla teste tabi tutuldu ve Formula 1 tertibindeki 20 aracın tümüne muadil gücü yönetme yeteneği kanıtlandı.

Öte yandan Güç Çekiş Sistemi (PGB), yüksek güç testinin yanı sıra kalkış, tırmanma, yan yatma ve alçalma üzere etaplarla, çekiş sisteminin uçuş hâlindeki bir uçağın kanadında maruz kaldığı etkiyi simüle eden Attitude Rig düzeneğinde de testlere tabi tutulmaktadır.

Rolls-Royce Holdings plc hakkında

1. Rolls-Royce, toplumları birbirine bağlayan, güçlendiren ve koruyan güç ve tahlillere öncülük etmektedir. Faaliyetlerimizde 2030 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonu elde etmeyi taahhüt ettik. 2020 yılında BM Race to Zero kampanyasına katılarak yeni eserlerimizin 2030 yılına kadar net sıfır faaliyetlere uyumlu olmasını ve 2050 yılına kadar da tüm eserlerin net sıfır ile uyumlu olmasını sağlama taahhüdünde bulunduk.

2. Rolls-Royce 150’den fazla ülkede faaliyet gösteren 400’den fazla havayolu ve kiralama müşterisi, 160 silahlı kuvvetler ve deniz kuvvetleri ve 5.000’den fazla güç ve nükleer güç müşterisinden oluşan bir müşteri portföyüne sahiptir.

3. Rolls-Royce 2020 yılında 11.76 milyar sterlin gelir elde etmiş ve araştırma ve geliştirmeye 1.25 milyar sterlin yatırım yapmıştır. Rolls-Royce ayrıyeten, mühendislerini bilimsel araştırmanın ön saflarında konumlandıran 28 Üniversite Teknoloji Merkezi’nden oluşan global bir ağı da desteklemektedir.

4. Rolls-Royce Holdings plc halka açık bir şirkettir. (LSE:RR., ADR: RYCEY, LEI: 213800EC7997ZBLZJH69)

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu