Rolls-Royce’un tamamen elektrikli “Spirit of Innovation” uçağı ilk kez gökyüzüyle buluştu

Rolls-Royce’un büsbütün elektrikli “Spirit of Innovation” uçağı birinci uçuşunu tamamladı. Şimdiye kadar bir uçağa monte edilmiş en güçlü bataryaya sahip olan “Spirit of Innovation”, 400kW (500+hp) elektrikli güç aktarma kümesinden aldığı güçle 15 Temmuz Çarşamba günü mahallî saatle 14:56’da gökyüzüyle buluştu. Gerçekleştirilen bu uçuş, uçağın dünya rekoru teşebbüsüne yönelik değerli bir adım olmakla birlikte, havacılık sanayisini karbondan arındırma seyahatinde da bir dönüm noktasını temsil ediyor.

“Spirit of Innovation” uçağının birinci uçuşunu tamamlaması hakkında Rolls-Royce`un CEO’su Warren East şunları söyledi: “Spirit of Innovation uçağımızın birinci uçuşu, ACCEL grubu ve Rolls-Royce’un ortak çalışmalarıyla elde edilmiş bir muvaffakiyet. Rolls-Royce olarak hava, kara ve deniz nakliyatını karbondan arındırmak ve net sıfır karbon stratejimize geçişte ekonomik fırsat elde etmek için muhtaçlık duyulan teknolojik yenilikleri üretmeye devam ediyoruz. Bu program için geliştirilen ileri batarya ve tahrik teknolojisi, Kentsel Hava Hareketliliği pazarı için heyecan verici uygulamalara sahip ve ‘Jet Sıfır’ı gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olabilecek nitelikte.”

İş, Güç ve Endüstriyel Strateji’den sorumlu Devlet Bakanı Kwasi Kwarteng ise şunları lisana getirdi: “Rolls-Royce’un ihtilal niteliğindeki Spirit of Innovation uçağının birinci uçuşu, global olarak daha pak uçuşlara geçiş konusunda ileriye hakikat atılmış büyük bir adım. Bu muvaffakiyet ve sonrasında gerçekleşmesini umduğumuz rekorlar, Birleşik Krallık’ın havacılık inovasyonunun ön saflarında yer aldığını bizlere gösteriyor.”

“Hükümet, bunun üzere projeleri destekleyerek yatırımları güçlendirecek ve iklim değişikliğine katkımızı sonuca ulaştıracak olan daha pak, daha yeşil uçakların elde edilmesini sağlayacak sonları zorlayan teknolojilerin ilerlemesine yardımcı oluyor.”

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’na ilişkin ve QinetiQ tarafından yönetilen, uzun bir test uçuşu geçmişine sahip Boscombe Down test alanından havalanan uçak, yaklaşık 15 dakika süren uçuşunu gerçekleştirdi. Bu birinci uçuş sayesinde Rolls-Royce havalanan uçağın elektrik gücü ve tahrik sistemi hakkında değerli performans datalarını toplayacak ve ağır bir uçuş testi basamağına başlayacak. Kısaca ACCEL olarak isimlendirilen (Accelerating the Electrification of Flight – Uçuş Elektrifikasyonunu Hızlandırma) programının ana ortakları ortasında YASA isimli elektrikli motor ve kontrolör üreticisi ve Electroflight isimli havacılık start-up’ı yer alıyor. ACCEL takımı, Birleşik Krallık Hükûmeti’nin toplumsal uzaklık ve öteki sıhhatle ilgili düzenlemelerine uygun hareket ederek inovasyon çalışmalarını sürdürüyor.

Projenin yarı finansmanı, Birleşik Krallık İş, Güç ve Endüstriyel Strateji Bakanlığı ve Innovate UK paydaşlığı ile Aerospace Technology Institute (ATI) tarafından sağlanıyor. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı COP26’ya kadar olan süreçte, ACCEL programı, Birleşik Krallık’ın sıfır emisyonlu uçak ihtilalinin ön saflarında yer aldığının ise bir öbür delili.

Aerospace Technology Institute (ATI) CEO’su Gary Elliott ise, “Spirit of Innovation’ın birinci uçuşu, yenilikçi teknolojinin dünyanın karşı karşıya kaldığı kimi zorluklara nasıl tahliller sağlayabileceğini gösteriyor. ATI, Birleşik Krallık’ın yeni kabiliyetler kazanmasına ve havacılığı karbondan arındıracak teknolojilerde liderliğini sürdürmesine yardımcı olmak için ACCEL üzere projeleri finanse ediyor. ACCEL projesinde çalışan ve bu birinci uçuşu gerçeğe dönüştüren herkesi tebrik ediyor, Birleşik Krallık’ın COP26 Konferansı’na konut sahipliği yaptığı yılda halkın büyük ilgisini çekecek dünya sürat rekoru teşebbüsünü sabırsızlıkla bekliyoruz” diyerek husus ile ilgili yorumlarını belirtti.

Rolls-Royce müşterilerine, ister elektrikli dikey kalkış ve iniş aracı (eVTOL) ister kısa uzaklık (commuter) uçağı olsun, tüm platformları için elektrikli tahrik sistemi sunmaya devam ediyor. Rolls-Royce ayrıyeten ACCEL projesindeki teknolojiyi kullanarak heyecan verici bu pazarlara yönelik yeni tahliller sağlamayı planlıyor. “Hava taksileri” için geliştirilen bataryaların ihtiyaç duyduğu özellikler, Spirit of Innovation” üzerinde yapılan ve 300+ MPH (480+ KMH) sürat ile dünya rekoru denemesini mümkün kılacak geliştirmelere epey benzerlik gösteriyor. Bunlara ek olarak, Rolls-Royce ve uçak gövdesi üreticisi Tecnam, commuter pazarına yönelik 2026 yılında hizmete hazır olacak büsbütün elektrikli yolcu uçağı için İskandinavya’nın en büyük bölgesel havayolu şirketi Widerøe ile güçlerini birleştiriyor.

Haziran ayında, Rolls-Royce’un BM Race to Zero kampanyasına katılmasının akabinde, şirketin net sıfır karbon startejisi ve yol haritası açıklandı. Bu yolda Rolls-Royce’un “Spirit of Innovation” uçağı, global iktisadın kritik kısımlarını karbondan arındırmaya yardımcı olacak. Rolls-Royce ayrıyeten yeni eserlerinin 2030 yılına kadar net sıfır karbon stratejisine uygun olacağını ve 2050 yılına kadar da tüm eserlerinin net sıfır uyumlu olacağını taahhüt ediyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu