Sanayi Bakanı’ndan Volkswagen Fabrikası Açıklaması

1.4 milyar euro pahasındaki fabrika yatırımı için Türkiye’yi seçen Alman otomotiv devi Volkswagen, bu ayın başlarında Manisa’da 943.5 milyon TL sermayeli Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. isminde bir şirket kurmuştu. Ancak ünlü markanın ülkemize yapacağı yatırım, Suriye’de başlatılan Barış Pınarı Harekatı’nın akabinde sekteye uğramıştı. Şirket, alman kamuoyundaki ağır baskıların da tesiriyle, fabrika yatırımını ertelemişti.

Geçtiğimiz haftalarda Reuters’a konuşan Volkswagen Üretim Şefi Andreas Tostmann, şu an için beklemede olduklarını; lakin yatırım için alternatif lokasyonlar aramadıklarını tabir etmişti. Bu da, Türk ve Alman yetkililer ortasındaki görüşmelerin muhakkak ölçülerde devam ettiğinin işareti olmuştu. 

“Görüşmeler devam ediyor”

Konuya ait değerli açıklamalarda bulunan Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği (OİB) İdare Şurası Başkanı Baran Çelik, “Türk hükümet yekililerinin Volkswagen ile irtibat halinde olduğunu biliyorum, sonuç bekleniyor” biçiminde konuştu.

Kısa bir mühlet sonra Alman Haber Ajansı'nın (dpa) geçtiği habere nazaran de, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın “Alman tarafıyla her vakit görüşüyoruz. Bizim misyonumuz yatırımcıyla, Volkswagen (VW) ile görüşmek” tabirleri, sürecin devam ettiğini birinci ağızdan teyit etti. 

Benzer biçimde Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği Lideri Alper Kanca da, Volkswagen’in birkaç ay evvel tedarikçi ve şirketlerle görüşmelerini hızlandırdığını söyleyerek, Alman markanın talepleriyle alakalı olarak irtibatta olmayı sürdürdüğünü kaydetti.

Dünyanın en büyük araba üreticilerinden biri olan Volkswagen’in 1.4 milyar euro yatırımla Manisa’ya kurmayı planladığı fabrika, yılda toplam 300 bin adet araba üretme kapasitesine sahip olacak. 

5 bin şahsa istihdam sağlaması beklenen tesiste, Volkswagen Passat ve Skoda Superb modelleri üretilecek. İki taraf ortasındaki süreç nihayete erdirildiği takdirde, fabrikanın inşaatına 2020 yılında başlanacak. 2022 yılında faaliyet geçmesi planlanan fabrika, Orta Doğu ve Rusya için üretilecek araçların ihracat merkezi olacak.

Başa dön tuşu