Sony, Android Auto ve Apple CarPlay İçin Bir Alıcı Tanıttı

Araba kullandığımız sırada bilmediğimiz yerlere giderken navigasyona bakmamız gerekebiliyor ya da uzun uzaklıklı seyahatlerimizde biraz müziğe gereksinim duyabiliyoruz. Bu cins durumlar için telefonlarımızı kullanmamız gerekebiliyor ve arabayı sürerken telefona odaklanmak, bilhassa kalabalık ilerleyen bir trafikte ziyadesiyle tehlikeli olabiliyor.

Dijital bir konsola sahip olan arabalar için bu durum bir nebze de olsa engelleniyor çünkü telefona odaklanmaktansa daha büyük bir ekranda denetim sahibi olmak, yolla ilginizi daha az kesiyor. Android Auto ve Apple CarPlay uygulamaları, son model otomobillerde yüklü olarak gelse de dijital bir konsola sahip olmayan arabalar, bu özelliklerden yararlanamıyor. Bunun farkında olan Sony, eski model araba kullanan şoförler için yeni bir alıcı tanıttı.

Eski arabaları de akıllı hâle getiren sistem: Sony XAV-AX8000

Bu alıcının ismi Sony XAV-AX8000. İsmi biraz garip olan bu alıcı, 8,95 inçlik bir dokunmatik ekrana sahip. Bu ünitenin ön konsola sığıp sığmayacağı konusunda endişelenmenize gerek yok çünkü ünitenin derinliği, eğimi ve yüksekliği kullanıcının isteğine nazaran ayarlanabiliyor.

Tahmin edersiniz ki arabanıza hem fütüristik bir görünüm katacak olan hem de şoföre daha güzel bir konfor sağlayacak olan bu alıcının fiyatı da biraz yüksek. Sony’nin yeni tanıttığı bu ünitenin fiyatının 600 dolar (3.333TL) civarında olması bekleniyor. Bu çevrimin şimdiki dolar kuru üzerinden vergiler eklenmeden hesaplandığını belirtelim. Sony’nin bu üniteyi sadece tanıttığını eklememizde yarar var. Eserin ne vakit satışa sunulacağı bilinmese de en geç Aralık ayında piyasaya sürüleceği düşünülüyor.

Başa dön tuşu