Şükür Kavuşturana: Volvo EX90 Sonunda Üretime Giriyor

Volvo’nun neredeyse iki yıl önce tanıttığı elektrikli SUV’si sonunda üretime girdi.

Bundan yaklaşık iki yıl önce Volvo, yeni elektrikli SUV’si olan EX90’ı tanıttı ve sonrasında da aracın üretime geçmesi için bekleme süreci başladı. Firma ise üretime geçmek için pek de acele etmedi. Elektrikli SUV’nin üretimi bugün başladı. 

Firmanın Güney Carolina, Charleston’da bulunan fabrikasında Denim Mavisi rengindeki ilk elektrikli SUV üretim bandından indirildi. Araçların teslimatı ise 2024 yılının ikinci yarısında başlayacak. İlk üretilen modelin ise bu yılın sonlarında Amerikalı bir müşteriye gönderileceği ifade edildi. 

Yazılım sorunları nedeniyle gecikti

volvo ex90

Aslında Volvo EX90’ların teslimatının şimdiye kadar başlamış olması gerekiyordu ancak çok sayıda otomobil üreticisi ile aynı kaderi paylaşan Volvo, yazılım sorunları nedeniyle üretim sürecini bekletti. Kasım 2022’de markanın üç sıra koltuklu elektrikli amiral gemisi olarak tanıtılan aracın içten yanmalı XC90’a bir alternatif olması bekleniyordu. 

111 kWh kapasiteli bataryaya sahip olan aracın Twin Motor donanımı 407 beygir güç ve 770 Nm tork üretiyor. Twin Motor Performance donanımı ise 516 beygir güç ve 909 Nm torka sahip. Bu modeller sırasıyla 4,7 saniye ve 5,7 saniyede 0’dan 100’e çıkıyor. Araçların en yüksek hızları bilinmiyor ancak Volvo, içten yanmalı modelde saatte 180 kilometre hız sınırı koymuştu. O yüzden firmanın bu modelde aynı sınırını kullanması mümkün olabilir.

Yola Çıkınca Söyleseydiniz: Volvo, Bu Yaz Yollara Çıkacak Tam Otonom Tırını Tanıttı

Volvo, En Küçük SUV’u ile En Büyük SUV’unu Çarpıştırdı! İşte Sonuçlar [Video]

Başa dön tuşu