Yerli Otomobilin Tanıtımı Ertelendi

Yerli araba üretimi konusu, uzun yıllardır ülkemizi meşgul eden sorunlardan bir tanesiydi. Bundan 8 yıl evvel, 2011 yılında ise bu husustaki birinci bariz adım atılmıştı. Ortalarında Anadolu Kümesi, BMC, Kıraça Holding, Turkcell Kümesi, Şiddetli Holding ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin bulunduğu Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi Sanayi ve Ticaret A.Ş. (TOGG) kurulmuştu. Yerli arabayla ilgili daha ayrıntılı bilgi için buradaki haberimize gidebilirsiniz.

TOGG tarafından geliştirilen birinci yerli arabanın prototipi, bugün yani 14 Aralık 2019’da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından test edilecekti. Ayrıyeten bu test ile birlikte uzun müddettir geliştirilen yerli arabanın tasarımı da ortaya çıkmış olacaktı. Lakin bugün gerçekleştirilecek olan prototip testi ertelendi.

Yerli araba prototipinin ertelenmesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada yerli arabanın birinci prototipinin aralık ayında tanıtılacağını duyurmuştu. Bu tanıtımın da 14 Aralık’ta Kocaeli’de gerçekleşmesi bekleniyordu.

Kocaeli Valiliği, birkaç gün yaptığı bir açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 14 Aralık Cumartesi günü Kocaeli’nin Gebze ilçesine bir ziyarette bulunacağından bahsedilmişti. Cumhurbaşkanı’nın gerçekleştireceği bu ziyarette TOGG tarafından geliştirilen ilk yerli arabanın prototipinin de sürüşünü yapacağı kestirim ediliyordu.

Ancak görünüşe nazaran yerli arabanın prototipini göreceğimiz tarih ileriye ertelendi. Kocaeli Valiliği, yaptığı son açıklamada “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Aralık 2019 Cumartesi günü vilayetimize teşrifleri ileri bir tarihe ertelenmiştir” sözlerine yer verildi. Ertelemenin neden gerçekleştiği, yerli arabanın prototipinin bu ay içerisinde bizlere tanıtılıp tanıtılmayacağı ise şimdi bilinmiyor.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu