Yerli Otomobilin Özellikleri, Rakipleriyle Kıyaslandı

Türkiye'nin uzunca bir müddettir beklediği yerli araba projesi, geçtiğimiz cuma günü resmiyet kazandı. Türkiye'nin Araba Teşebbüsü Kümesi (TOGG) tarafından Bilişim Vadisi'nde düzenlenen bir aktiflikle Türkiye'nin birinci yerli arabaları, kamuoyu ile paylaşıldı. Yapılan tanıtım sırasında Türkiye, bir sedan bir tane de SUV ile tanışma imkanı buldu.

Türkiye'nin yerli arabası, 2022 yılında yollara inecek fakat daha şimdiden merak konusu oldu. Hatta bu bağlamda sizlerle, yerli arabanın rakiplerinden bahsettiğimiz bir haberimizi de paylaştık. Şimdiyse sizlerle yerli arabamızın, rakiplerine karşı teknik manada ne kadar güçlü olduğunu paylaşacağız. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan, ortaya çıkan datalara geçelim.

Rekabet, araba bölümünün en değerli modüllerinden bir tanesi. Zira dünya üzerinde onlarca araba üreticisi var ve bu şirketlerin ellerinden çıkan araçlar, dünyanın dört bir köşesine ulaştırılabiliyor. Yani Türkiye'nin yerli aracının, hem bir müddet sonra ihraç edilmesinin düşünülmesi hem de tüketicilerin yerli arabası tercih etmeleri için teknik açıdan birtakım avantajlara sahip olması gerekiyor.

Yerli araba, farklı varyantlarla karşımıza çıkacak. Örneğin isteyen tüketiciler, yerli arabanın 200 beygir gücündeki arttan itişli versiyonunu tercih edebilecekken dileyen tüketiciler ise 400 beygir gücündeki 4 çekişli modeli tercih edebilecekler. 300 ve 500 kilometre menzil sunan varyantlar ayrıyeten, 45 kWh ve yaklaşık 90 kWh batarya kapasitesine sahip olacak.

Yerli araba, teknik özellikleriyle rakiplerinin bir adım önünde

TOGG tarafından yayımlanan bilgilere baktığımızda SUV tipindeki yerli araba, alanının en düzgünü olarak karşımıza çıkacak. Zira yerli arabanın rakiplerinin teknik dataları incelendiğinde, hiçbir rakibin 500 kilometre menzil sunamadığını görebiliyoruz. Bunun nedeni ise SUV tipindeki yerli arabanın 90 kWh batarya kapasitesine sahip olacak olması. 

SUV tipindeki yerli arabanın 45 kWh batarya kapasiteli versiyonu ise 300 kilometre menzille sınıfının en güzeli değil. Lakin yalnızca 30 dakika üzere bir müddette yüzde 80 oranında şarj olabilmesi, yerli arabanın farkını ortaya koyuyor. Bu bağlamda yerli arabanın, global pazarlarda sonları zorlayacağından ve rakiplerine baş tutacak düzeyde olabileceğinden bahsedebiliriz.

400 beygir gücündeki yerli arabanın en yakın rakiplerinden bir tanesi, 408 beygir gücündeki Volco XC40 Recharge. 400 kilometre menzile sahip olan araç, 78 kWh batarya kapasitesine sahip ve yüzde 80'lik şarj müddeti, 40 dakika olarak belirlenmiş durumda. Rakipler ortasında 455 kilometre ile en uzun menzile sahip olan Kia Niro MESKEN ise yalnızca 204 beygir gücünde. Yani her iki rakip de yerli arabası tüm şartlarda geçemiyor.

Haberimizin kaynağı olan Habertürk, yerli arabanın teknik bilgilerini rakipleriyle daha da ayrıntılı bir halde kıyaslıyor. Şayet mevzuyla ilgili daha geniş bilgi sahibi olmak isterseniz, burada bulunan ilişkiyi kullanabilirsiniz.

Başa dön tuşu