Tekerlekleri Her Yöne Dönen Arabaları Neden Hâlâ Görmüyoruz?

Konsept otomobiller ve yeni teknolojilerle üretilen prototiplerde şimdi yollarda göremediğimiz birçok yenilik görüyoruz. Bunların başında da her istikamete dönen ve park etmeyi büyük ölçüde kolaylaştıran ‘çok taraflı tekerlekler’ geliyor.  

Peki hayatımızı kolaylaştıracak, her tarafa dönen tekerlekler neden prototiplerde ve konsept arabalarda kaldı? Trafikte her otomobilde olması gerekirken neden şimdi seri üretime geçirilmedi? 

1951 yılında üretilen Cadillac, bu teknolojinin öncülerindendi…

Oysa NASA bile bu teknolojiyi 7 yıl evvel kullanmıştı.  

Mercedes’in konsept arabası AVTR, tekerleklerin istikameti değişmeden sağa yahut sola gidebiliyor. (0:32)

Hyundai da geçtiğimiz günlerde CES fuarında e-Corner sistemini duyurmuş ve büyük bir beğeni toplamıştı.

Ancak hala hiçbirimiz trafikte bu türlü arabalarla karşılaşmıyoruz… 

Arabalarda bu teknolojiyi yaygın olarak görmüyor olmamızın esas birkaç sebebi var. Birinci olarak bu türlü bir teknolojinin otomobillere yerleştirilmesi için çok daha karmaşık bir sistem kullanılması gerekiyor. Bu da ekstra maliyet ve ekstra personellik anlamına geliyor. Yani daha kolay park edebileceğiniz otomobiller çok daha değerliye satılacaktır. 

Diyelim ki pek çok insanın alamayacağı bu otomobiller seri üretime geçti;

Öncelikle çok istikametli tekerlekler günümüzde kullandığımız standart modellere kıyasla çok daha ağır olacaktır. Çünkü tekerleğin içinde çok daha karmaşık bir sistem yer alacaktır. Ağırlığı artan tekerleklerin yolla ortasındaki sürtünme kuvveti de gerçek orantılı olarak artacağı için de lastikler çok daha kolay aşınacaktır. Yeni bir lastik almak istediğinizde ise ödeyeceğiniz ölçü ise cebinizi yakabilir.

Arabanızın çekiş gücü düşecek, engebeli yollarda daha düşük performans gösterecektir.

Sürtünme kuvvetinin artması aracınızın çekiş gücünü direkt tesirler. Daha ağır olan, tabana daha fazla sürtünme kuvveti uygulayan tekerlekler, daha fazla yakıtla daha kısa uzaklık gitmenize sebep olacaktır. Gerçekten görüntülerde gördüğümüz otomobillerin neredeyse hepsinin düz yolda test edilmesinin sebebi de bu.

Lastiğinizin patlaması ise bir felakete sebep olabilir.  

Tekerleklerin çalışma sistemi gereği patladığında yahut bir kaza sonucu aracınızdan ayrıldığında bir yere çarpana kadar durmadan ilerleyebilir. Bu da daha büyük kazalara yol açabileceği üzere aracınıza da büyük ziyanlar verecektir. 

Lastiğinizi değiştirmeniz bile çok daha sıkıntı bir iş haline gelir.  

Yedek lastik taşımanız bile hayli sıkıntı olacaktır fakat diyelim ki yedek lastiğiniz var. Çok taraflı tekerleklerin daha ağır olduğundan bahsetmiştik. Yani bir yerden bir yere taşımanız ve tekerleğinizi değiştirmeniz, sizi oldukça zorlayacaktır ve yüksek ihtimalle birkaç bireyden daha yardım almanız gerekecektir. Ancak tekerleğin takılışı karmaşık bir sistem gerektirebileceği için bütün mahalleyi toplasanız bile işin içinden çıkamayabilirsiniz.

Bu teknolojiye sahiden muhtaçlığımız var mı? 

Aslına bakarsanız çok da muhtaçlığımız yok. Çünkü bu teknolojinin birinci ortaya çıkışının akabinde araba dalı epeyce gelişti. Otonom sürüş ve park sistemleri, arabaların her yanına eklenen kameralar ve şoförlere yapılan ikazlarla birlikte park etmek konusunda bizlere yardımcı olan pek çok teknoloji hayatımıza girdi.

Park etmek dışında pek bir artısı olmayan ve hatta eksileri olan ‘çok taraflı tekerlekleri’ ise bir müddet daha trafikte görmeyeceğiz gibi görünüyor. Gerçekten tekerlekleri her tarafa dönebilen az sayıda otomobil olması da karmaşıklık yaratabilir. Bu sebeple evvel bu teknoloji için yer hazırlanmalı, eksileri giderilmeli ve sonrasında trafiğe çıkartılmalı. Yani şimdilik konsept otomobillerde ve prototiplerde görmekle yetineceğiz.

Başa dön tuşu