Tesla, Almanya’daki Taksi Şirketinden Büyük Bir Sipariş Aldı

Almanya merkezli bir taksi şirketi, elektrikli araba deyince akla gelen birinci şirket olan Tesla'dan 50 adet Model 3 sipariş ettiğini açıkladı. 150 araçlık bir filo işleten taksi şirketinde 2 adet Tesla Model S mevcut.

Şirket’in gelecekte alacak olduğu araçların toplam 230.000 euroya mal olduğu belirtildi. Bununla birlikte şirketin genel müdürü Erol Norman, hususa ait bunun yalnızca bir başlangıç olduğunu açıkladı ve şu sözleri kullandı: “Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde 45.000 euro değerinde 3 elektrikli aracı daha bünyemize ekleyeceğiz.”

Devlet kademesinden Norman’a teşekkür bildirisi:

Almanya Çevre Komitesi Lideri Philipp Tacer, bahse ait açıklamasında “Buradaki birinci adımı attığı için Norman’a, kent ismine teşekkür ediyorum. Kentteki CO2 kirliliğini azaltmak ve havanın pak olmasını sağlamak için değerli bir adım” tabirlerine yer verdi.

Elektrikli taksiler için dört ile beş başka durak yeri inşa etmek için taksi yönetmelikleri değiştirilmek isteniyor. Düsseldorf’ta Königsallee ve Toulouser üzere kıymetli yerler için planlar bulunuyor.

'Önemli derecede tasarruf bekliyoruz'      

       

Erol Norman, elektrikli araçların kendilerine yansıyan müspet tesirlerinden bahsetti: “Elektrikli araçların bakımı daha kolaydır. Eski bir otomobil bizlere yılda 6.000 euroya mal oluyor ancak bundan sonra sarfiyatlar yok. Daha ucuz olan elektrik sayesinde de yakıt maliyetlerinden de tasarruf ediyoruz. Daha bu sabah giden mesai yapan bir şoförümüze, elektrikli bir taksi kullandığı için yolcu tarafından 15 euro bahşiş verildi.“

50 adet yeni Tesla Model 3 aracı ve 2 Tesla Model S’i bünyesine ekledikten sonra şirket, 2023 yılına kadar tüm filosunda elektrikli taksilere geçmeyi planlıyor.

Model 3, taksi şirketlerinin ilgisini çekmeye başlıyor:

Çevreyi ve çevreciliği önemseyen ülkeler, elektrikli araçların kullanılması için teşvikler yapıyor. Tesla’nın araçları bilhassa Hollanda, İsveç ve Norveç’teki taksi duraklarında popüler hâle geliyor. Bunun en yeterli örneği, yıllardır 100’den fazla Tesla taksisinden oluşan bir filonun yer aldığı Amsterdam bulunuyor.

Bu yılın başlarında Colombus Yellow Cab’de 170 taksi filosunun, elektrikli araca dönüş yapmayı hızlandırmak hedefli 10 adet Tesla Model 3 aracı satın aldığı duyuruldu. Ayrıyeten Madison, Wisconsin’de 40 adet Tesla Model 3’lü bir filo bulunuyor.

Başa dön tuşu