Tesla Katili Olarak Anılan Porsche Taycan İçin Üzücü Gelişme

Alman araba üreticisi Porsche’nin kelamda ‘Tesla Katili’ olarak isimlendirilen modeli Porsche Taycan, artık en çok beklenen özelliğiyle gelemeyecek. Porsche Taycan’ın açıklanması sırasında ‘devrim niteliğinde’ olarak lanse edilen 350 kW’lık batarya şarj kapasitesi piyasaya sunulmayacak. Bunun yerine Porsche, 250 kW’lık batarya şarj etme özelliğine sahip Taycan elektrikli arabasını piyasaya sürmeyi planlıyor. Tesla’nın düzey 3 süratli şarj aletinin sadece 140 kW’a kadar azamî güç iletimi sağladığını göz önüne alırsak, Taycan’ın şarj performansı hakikaten başarılı.

Taycan piyasaya üç adet modelle çıkacak. En temel model Porsche Taycan, yaklaşık 322 ila 376 ortasında beygir gücü üreten şaşırtan derecede büyük bir 80 kWh batarya ile geliyor. Car Magazine mecmuasına nazaran orta segmentte yer alan modelin ismi Carrera 4S olacak. Orta segmentteki model ise 429 ila 483 ortasında beygir gücü üretecek bir bataryaya sahip.

En üst düzey ‘Turbo’ model ise piyasaya çıkmadan, potansiyel ekipman ve teknolojisinden ötürü ‘Tesla Katili’ olarak tanıtıldı. Bu en üst model Porsche Taycan Turbo, hava süspansiyonu, rejeneratif frenleme, ön tekerlere entegre 215 beygir motorlu bir 96 kWh batarya ve art tarafta ise 402 beygir güç üreten bir elektrikli motora sahip. Tüm bu özelliklerin yanında, meraklılar için GTS olarak isimlendirilen önemli tartı azaltma modlarına sahip bir art tekerlek modeli de opsiyonel olarak kullanıcılara sunulacak.

96 kWh batarya ile bir arada Porsche Taycan’ın tek batarya ile 515 kilometre yol gidebiliyor. Bu performans kapasitesine sahip bir arabaya nazaran hayli âlâ bir sonuç. Şayet 350 kWh’lık süratli şarj dayanağı şu anda piyasada olsaydı bu bataryayı yalnızca 14 dakika içerisinde dolduracaktı. Artık, 350 kWh’lık süratli şarj takviyesinin piyasaya sürülmediği resmiyet kazandı. Bu süratli şarj takviyesini ise 2021 yılında görebiliriz.

Porsche Taycan’ın en üst düzey ‘Turbo’ modeli, yaklaşık olarak 150.000 dolar’dan satışa sunulacak. Tesla’nın Model S’si ise şu an için 99.990 dolar fiyatıyla satılıyor.

Başa dön tuşu