AB’de Benzinli ve Dizel Araçların Yasaklanması Onaylandı

AB Parlamentosu, bugün yaptığı bir toplantıda 2035 yılında içten yanmalı motora sahip araçların tamamen yasaklanmasını resmi olarak onayladı.

Tesla’nın popülerleşmesiyle birlikte tüm dünyada elektrikli otomobil furyası başlamış ve neredeyse tüm otomobil üreticileri bu yeni sektörde yer kapmak için harekete geçmişti. ABD, Japonya gibi ülkelerse 2030’lu yıllarda tamamen elektrikli otomobillere geçmek için çalışmalara başladıklarını belirtmişti.

27 ülkeyi kapsayan Avrupa Birliğiyse 2020 yılından beri bu konuyu uzun uzun tartışmış ve konuyla ilgili nihai kararın 2023 yılında verileceğini açıklamıştı. Bugün Brüksel’de düzenlenen AB Parlamento toplantısındaysa bu karar resmi olarak onaylandı.

2035 yılında 27 ülkede benzinli ve dizel araç satışı yasaklanacak

Geçtiğimiz Kasım ayında Avrupa Birliği, üyesi olan ülkelerin tamamından bu yeni yasaya uyacakları konusunda onay almış ve çalışmalara başlamıştı. Bugün düzenlenen toplantıdaysa içten yanmalı motora sahip tüm araçların 2035 yılında kesin olarak yasaklanacağını belirten yasayı resmi olarak onaylayan yetkililer, 2035’e kadar gerekli hazırlıkların yapılması gerektiğini de açıkladı. Yasaya göre otomobil üreticileri 2030 yılında kadar CO2 emisyonlarını 2021 yılına oranla %55 oranında düşürmek zorunda kalacak ve 2035 yılından itibaren tamamen elektrikli otomobil satışına geçmek için gerekli altyapı düzenlemelerini yapmakla yükümlü olacak.

Halihazırda pek çok şirket 2030-2035 yılları arasında tüm araçlarını elektrikli otomobile çevireceğini açıklasa da bu yasa şu anda sadece Avrupa Birliği üyesi olan 27 ülkeyi kapsıyor. ABD ve Japonya hükümetleri de 2035 yılında tamamen elektrikli araçlara geçeceğini açıklasa da pek çok Orta Doğu, Asya, Kuzey Amerika ülkeleri ve Türkiye tarafından konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

ABD’nin En Az Vatandaşa Sahip Eyaleti, Elektrikli Araçları 2035’e Kadar Yasaklamak İstiyor

Yasaya göre AB ülkelerinde içten yanmalı motora sahip otomobil kullanan vatandaşlar da 2035 yılından itibaren elektrikli otomobillere geçmek zorunda kalacak. Hükümetlerse bu geçişi kolaylaştırmak için ülke çapında pek çok noktaya şarj istasyonlarının kurulması ve geçişi hızlandıracak kampanyalar düzenlemekle yükümlü olacak.

Kaynak :
https://www.reuters.com/business/autos-transportation/eu-lawmakers-approve-effective-2035-ban-new-fossil-fuel-cars-2023-02-14/

Başa dön tuşu