Tesla Model Y, Test Sürüşü Sırasında Kameralara Yakalandı

Model Y prototipine dair birinci manzaralar, dün akşam Tesla Motors Club isimli bir forumda paylaşıldı. Model 3'ün Dashcam özelliği sayesinde elde edilen manzaraları forumdaki üyelerle paylaşan Cstreet isimli bir kullanıcı, gelen ağır talep sonrasında Model 3'ün ön ve yan kameralarının kaydettiği imajları de yükledi.

Tesla’nın geçtiğimiz yıl araçlarına yayınladığı yazılım güncellemesi ile gelen Dashcam özelliği, arabaların önünde bulunan otopilot kamerasındaki imgelerin kaydedilebilmesini sağlıyor. Artık o özellik, ABD’li şirketin şimdi piyasaya çıkmayan birinci elektrikli SUV aracı Model Y’yi test sürüşü sırasında yakalamayı başardı.

Tesla’nın beşinci yeni araba tasarımı olan Model Y, şirketin CEO’su Elon Musk tarafından geçtiğimiz mart ayında tanıtılmıştı. Musk, birinci elektrikli crossover’larının üretimine 2020 sonbaharında başlayacaklarını söylemişti. Model 3 platformu üzerinde geliştirilen araç, Model 3 ile yüzde 80’e yakın bir benzerlik taşıyor.

Hatırlayacağınız üzere Tesla, Model 3’ün üretim sürecinde pek çok sorunla karşılaşmış, hatta yaşanan problemler şirketi iflasın eşiğine dahi getirmişti. Model Y’nin üretiminde benzeri şeyleri yaşamamak için adımlarını daha sağlam atan ABD’li şirket, geçmişten ders almışa benziyor.

Tesla'nın hem elektrikli araç tasarımı hem de üretimi açısından en son yeniliklerini bünyesinde barındıran Model Y, şirketin en yararlı ve en tanınan aracı olma potansiyeline sahip. Üç farklı modelle gelecek aracın standart versiyonu 39.000 dolardan başlayacak. Model Y’nin 0’dan 100 kilometreye 3.5 saniyede çıkan performans odaklı versiyonu ise 60.000 dolar olacak.

Başa dön tuşu