Audi E-Tron, En Üst Düzey Güvenlik Ödülünü Kazandı

Audi’nin birinci elektrikli aracı E-Tron, bir unsur imza attı. SUV sınıfı araç, Insurance Institute for Highway Safety (Karayolu Güvenliği Sigorta Enstütüsü)’nin yaptığı çarpışma testlerinden “İyi” derecelendirmesini alarak, en üst seviye güvenlik ödülünün de sahibi oldu. Aracın çarpışma testleri 65 km/saat süratle yapıldı. 

IIHS bu testleri yaparken, Audi’nin “Pre Sense Front” ismini verdiği yapay zekâlı acil frenleme sisteminin de 40 km/saat süratte başarılı olarak çalıştığını da fark etti. Audi E-Tron'dan önce bu teste giren Tesla Model S ve Chevy Bolt ise E-Tron'un başarısının çok gerisinde kaldılar. Şimdi test edilmemiş olan Tesla Model 3’ün ise yakın vakitte testlere tabi tutulacağı söyleniyor.

Audi E-Tron'un IIHS’den bu değerlendirmeleri alması, makûs bir çıkış yapmasının ardından şirkete ilaç üzere gelmiş olabilir. Audi E-Tron'un tanıtılması, Audi’nin CEO’sunun tutuklanması sebebiyle ertelenmişti. Bu tutuklanmanın sebebi ise araçlardaki dizel emisyon hilesinin açığa çıkmasıydı. Daha sonra ise aracın piyasaya sürülmesi, batarya kıtlığı yüzünden ertelenmişti.

En sonunda Audi, birinci elektrikli aracı olan E-Tron'u yollara çıkardığı vakit, yeniden bir sorun ortaya çıktı. Şirket, E-Tronların yanma riski olduğunu söyleyerek birkaç yüz adet E-Tron'u geri çağırmıştı. Bu makus gidişata karşın en üst seviye güvenlik mükafatını elinde bulunduran E-Tron, tek şarjla 328 kilometre boyunca yol alabiliyor. Lüks segment olarak satılan arabanın satış fiyatı ise 75.000 dolar (420.000 TL)’dan başlıyor.

Başa dön tuşu