Tesla Model Y’ler Gümrükte Kaldı: Peki Neden?

Tesla’nın Türkiye’deki müşterilerine teslimat için getirdiği Model Y’lerin gümrükte takılı kaldığı iddia ediliyor. Haliyle araç teslimatları gecikiyor. Üstelik bu gecikmenin nedenleri hakkında da çarpıcı iddialar bulunuyor.

Nisan ayında Türkiye’ye resmen giriş yapan elektrikli otomobil firması Tesla ile ilgili gündeme bomba gibi düşecek bir iddia gündeme geldi. Gazeteci Emre Özpeynirci’nin gündeme getirdiği iddiaya göre Tesla’nın Türkiye’deki Model Y’leri gümrükte takıldı. Hal böyle olunca şirket, araç teslimatlarını gerçekleştiremiyor. 

Yaşanan olaylar, Tesla Model Y satın alan tüketicilerin yaşadıkları sorunları Özpeynirci ile paylaşmaları ile ortaya çıktı. Hatta Tesla’nın müşterilerine gönderdiği bir ekran görüntüsü de mevcut. Gelin kafa karıştıran iddiaya yakından bakalım.

Önce gümrük, sonra ÖTV ödemelerinde sorunlar yaşanmaya başladı

“Teslim edilmek üzere Türkiye’ye getirilen binlerce Tesla Model Y, geçtiğimiz günlerde Kocaeli’de böyle görüntülendi…”

Emre Özpeynirci’nin Twitter’daki açıklamasına göre Tesla, mayıs ayı itibarıyla 1000’den fazla araç teslimatı yaptı. Ancak son birkaç haftada sorunlar yaşanmaya başladı. Özpeynirci, şirketin önce gümrük çekim işlemlerinde sorun yaşadığını ve “sistemsel sorunlar” nedeniyle sürecin geciktiğini, gümrük işlemleri tamamlandıktan sonra bu sefer de ÖTV ödemelerinde takıldığını söylüyor. Açıklamaya göre Tesla, pazartesi gününden beri sattığı araçların ÖTV ödemesini yapamıyor. Aslında yapıyor ama sistem kabul etmiyor.

Tesla Model Y

Yaşananlar sadece bundan ibaret de değil. Özpeynirci, Tesla’nın konuyla ilgili pek çok kez yetkililerle dirsek temasına girdiğini ancak hiçbir şekilde çözüme ulaşılamadığını anlatıyor. Hal böyle olunca ÖTV ödemesi yapılan ancak kabul edilmeyen 500 civarı Model Y, gümrükte kaldı. Emre Özpeynirci’ye göre Tesla, bu araçları bayram tatilinden önce teslim etmek istiyordu. Ancak teslimatlar ne yazık ki temmuz ayına kaldı ve 500 civarı Tesla Model Y sahibi mağdur oldu.

Emre Özpeynirci’nin Twitter’daki paylaşımı:

Başa dön tuşu