Tesla Nürburgring’de Elektrikli Araba Rekorunu Kırdı İddiası

Nürburgring, dünyanın en uzun ve en şiddetli pistlerinden biri. Birçok defa yarışlara mesken sahipliği yapmış olan bu pist, çoklukla insanların arabalarıyla turlaması için konuklara açık tutulsa da ortada sırada araba üreticileri araçlarının sonlarını zorlamak ve sürat denemeleri yapmak için Nürburgring pistini tercih edebiliyor.

Bu araba şirketlerinden biri olan Porsche, elektrikli otomobili Taycan Turbo S’nin sınırlarını zorlamak için aracı Nürburgring pistine sürdü. Pisti 7 dakika 42 saniyede tamamlayan Taycan Turbo S, Nürburgring’in en süratli elektrikli arabası olma unvanını kazandı. Elbette elektrikli araba denince birinci akla gelen Tesla’nın bu rekabetten uzak kalması beklenemezdi ve şirket, Model S isimli arabasını piste sürerek Taycan Turbo S’ye meydan okudu.

Resmi olmayan kayıtlara nazaran yeni rekor 7 dakika 23 saniye ile Tesla Model S’ye ait:

İddialara göre Tesla Model S, pisti yaklaşık 20 saniye kadar erken bitirerek rekoru Porsche'nin eline almayı başardı. Bu rekora argüman dememizin sebebi, aracın pisti tamamlama müddetinin resmi olarak hiçbir kaynak tarafından tutulmamış olması. Tezler ise yalnız bir kaynaktan değil, iki kaynaktan birden geldi.

Zamanlamalar resmi olarak yayınlanmasa da iki kaynağın tıpkı bilgiyi vermesi, iddiayı biraz daha güçlendiriyor. Birinci kaynak, pistte casus çekimler yapan “Stefan Bauldauf”. Öteki bir kaynak ise Almanya merkezli “Auto Motor und Sport” mecmuası. İki kaynak da zamanlamayı kendi imkânları ile yaptığından dolayı henüz rekor sadece bir tezden ileri gidemiyor.

Başa dön tuşu