Volkswagen’ın Yeni Yarış Arabası Rekor Kırdı

Volkswagen’in elektrikli yarış arabası ID R, geçtiğimiz cuma günü Goodwood Hillclimb pistini en kısa müddette tamamlama rekorunu kırdı. Pisti 41,18 saniyede tamamlayan ID R, 1999 yılında pisti 41,6 saniyede tamamlamayı başaran McLaren MP4/13 aracını tahtından etmiş oldu.

Bu rekor, ID R ile birlikte rekoru kıran şoför Romain Dumas’ın kırdığı birinci rekor değil. Şoför, 2018 yılında Goodwood’u elektrikli bir otomobille 43,96 saniye ile en süratli bitiren kişi olmuştu.

Volkswagen’in elektrikli yarış arabası ID R, 680 beygir gücüne sahip. 43 kWh bataryaya sahip olan ID R, iki aksında da birer motor taşıyor. Volkswagen’in söylediğine nazaran otomobil 2,25 saniyede 96 km/s hıza ulaşabiliyor.

Volkswagen, Goodwood pistinde yaptığı açıklamada kısa aralar için çok daha agresif bir güç idaresi stratejisi seçtiğini belirtti. Volkswagen Motorsport'un teknik sorumlusu François-Xavier Demaison, “Goodwood’daki sürüş için çok kısa vakitte çok yüksek bir güç üretimine muhtaçlık var” dedi.

Volkswagen’in bu rekoru ne kadar uzun mühlet elinde tutabileceğini bekleyip göreceğiz. Goodwood’u her sene yeni yarış otomobillerinin ziyaret ettiği göz önüne alındığı vakit, rekabetin çok daha çetin bir hâle geleceğini söylemek yanlış olmaz.

Başa dön tuşu