Tesla, Yeni Bir Batarya Patenti Aldı

Geçtiğimiz günlerde Tesla’nın batarya araştırma ortağı Jeff Dahn ve Dalhousie Üniversitesi’ndeki grubunun elektrikli bir araçta 1,5 milyon kilometreden fazla yol gidebilecek yeni bir batarya hücresi üzerindeki testlerin etkileyici sonuçlarını duymuştuk. Test edilen batarya, yeni kuşak “Single Crystal” NMC katotuna ve yeni bir gelişmiş elektrolite sahip bir Li-Ion batarya hücresi.

Tesla, Jeff Dahn’in ve grubunun mucitleri olduğu bir evvelki araştırmada test edilen bataryaya misal bir pil hücresi için, yeni bir patent müracaatında bulundu. Yeni patent, hücrelerin performansını arttırmak için elektrolit, vinilen karbonat (VC) ve dört farklı katkı hususu kullanan yeni bir pil hücresine odaklanıyor. Grup, patent başvurusunda katkı unsurlarının performansta nasıl bir artış gösterdiğini açıklıyor ancak bu katkı hususlarının birlikte nasıl çalıştıklarını anlamak şu an için hâlâ güç.

Bu yeni batarya, Tesla için büyük bir artıya dönüşebilir

Pillerin vakit içinde daha uzun müddet dayanmasının yanı sıra bu teknolojinin de batarya maliyetini düşüreceği öngörülüyor. Araba üreticisi geçmişte Model 3’ün bataryasının 1,5 milyon kilometre dayanacak formda inşa edildiğini sav etmişti lakin batarya, bu aranın sırf yarısı kadar performans gösterebilecek.

Tesla, bu yeni teknoloji hücrelerin ömrünü uzatabilirse elektrikli araç pazarı giderek kalabalıklaşırken Tesla için çok büyük bir satış artışı yaşanabilir.

Başa dön tuşu