Sadece 5 Adet Bulunan McLaren F1 LM, Rekor Fiyata Satıldı

Geçtiğimiz aylarda çok ender bir McLaren F1 LM’in müzayedeye çıkacağı haberi, araba kulislerinde büyük yankı uyandırmıştı. Araç, hafta sonu yapılan müzayedede yeni sahibini buldu. 21 ila 23 milyon dolar ortasında bir fiyata alıcı bulması beklenen McLaren F1 LM, başka sarfiyatlar dahil 19.805.000 dolara alıcı buldu. Sonuç, hedeflenen sayının altında olsa da araba, tüm vakitlerin en kıymetli McLaren’ı oldu.

Açık artırmadaki araç olağanda siyah iç kaplamaya ve Midnight Blue Pearl ismi verilen özel bir dış renge sahipti. Fakat aracın ikinci sahibi 2000 yılında arabası şirketin Birleşik Krallık’taki fabrikasına gönderdi ve değişiklikler istedi. 

McLaren F1 LM’nin dış boyası Platinyum Gümüş Metalik renkle, iç kaplamaları da deri ile değiştirildi, ayrıyeten aracın beygir gücü artırıldı. Olağanda McLaren’ların motorları 627 beygirle kısıtlansa da bu aracın motoru 680 beygire kadar çıkmaya müsaade veriyor. Bu güç artışını dengelemek içinde özel tasarım ön ızgara, daha geniş hava kanalları, hayli büyük bir art rüzgarlık üzere değişiklikler yapıldı. 

Otomobilde Formula 1 pistlerinde gördüğümüz düzeyde yaylar ve damperler kullanılırken tekerlekler, GTR’ın 18 inçlik modellerinden seçildi. İki ekstra radyatörü ve geliştirilmiş bir egzoz sistemi bulunan araç, 1994 yılında üretildi ve o günden bu güne toplamda sadece 20 bin kilometre yol yaptı.

1994 yılında üretilen bu seri, tüm vakitlerin en uygun harika araba serilerinden bir tanesi olarak biliniyor. Hayli tanınan olan bu araç serisinde LM kategorisinde üretilen araç sayısı ise 5 ile sonlu olmuştu. Devrinin çok ötesinde bir dizayna sahip olan araç, bugün bile İngiliz araba üreticisinin en ünlü modelleri ortasında yer alıyor. 

Başa dön tuşu