Tesla’dan ‘Aniden Hızlanan’ Araçlarla İlgili Açıklama Geldi

Hatırlayacağınız üzere elektrikli araba üreticisi Tesla, geçtiğimiz haftalarda birtakım araçlarının ikaz vermeden hızlandığı gerekçesiyle eleştirilmişti. Beklenmedik bir formda hızlandığı söylenen bu 500.000 Tesla markalı araç içinse ABD Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği Yönetimi (NHTSA) tarafından inceleme başlatılmıştı.

Tesla Model S (2012 ile 2019 arası), Model X (2016 ile 2019 arası) ve Model 3 (2018 ile 2019 arası) araçlarını kapsayan inceleme dâhilinde Tesla cephesinden rastgele bir resmi açıklama gelmemişti. Nihayet sessizliğini bozan şirket, yaptığı açıklamada “Sürücülerin araçlarının ansızın hızlandığını tez ettikleri her olayı araştırıyoruz. Araçların bilgilerini aldığımız her durumda, arabanın tasarlandığı üzere çalıştığını doğruladık” sözlerini kullandı.

Tesla: ‘Araçların düzgün bir biçimde çalıştığını kanıtladık’

Tesla’nın NHTSA da dâhil olmak üzere hükûmet yetkilileriyle uzun vakittir süregelen tartışmalı bir münasebeti bulunuyor lakin bugünkü açıklamada Tesla, NHTSA’ya karşı şeffaf olduklarını ve beklenmeyen hızlanmalarla ilgili müşteri şikâyetlerini rutin olarak gözden geçirdiklerini söyledi. Bununla birlikte şirket, şikâyetlerin birçoklarını yetkililerle tartıştıklarını ve araçların düzgün biçimde çalıştığını kanıtladıklarını belirtti.

Tesla CEO’su Elon Musk, petrol şirketleriyle temaslı kişilerin şirket hakkında bu türlü argümanlar yaydıklarını öne sürüyor. Elon Musk, farklı kaynaklarda 'borsa simsarı' olarak nitelendirilen bu bireylerin petrol şirketlerinden aldıkları dayanakla Tesla’yı sıkıntı duruma sokmak istediklerini düşünüyor.

Tesla tarafından yapılan açıklamalar, savların asılsızlığına ve bunun şirket için yapılan bir karalama kampanyası olduğuna işaret ediyor. Tekrar de şimdiye kadar pek çok Tesla kullanıcısının bu olay dışında Autopilot üzere farklı problemlerden şikâyetçi oldukları biliniyor. Sizler bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu iddialar gerçekten de Tesla’yı sıkıntı duruma sokmak için mi ortaya atılıyor? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu