Türkiye’nin En Çok Kiralanan Otomobil Markası Belli Oldu

2019 yılının sonuna yaklaşmamızla birlikte tüketicilere dönük araştırmaların sonuçları açıklanmaya başladı. Artık de Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) tarafından yapılan ve Türkiye'de en çok hangi araçların kiralandığını ortaya koyan araştırma, kamuoyu ile paylaşıldı. Yapılan araştırmanın sonuçları, aslında çok da şaşırtmıyor diyebiliriz.

TOKKDER'in bağımsız bir araştırma kuruluşu olan “Kantar” ile yaptığı araştırmaya nazaran Türkiye, 2019 yılının birinci 9 ayında en çok Fiat ve Renault firmalarını tercih etti. Bu markalar, şirketlerin filo kiralama süreçlerinde de rakiplerinin önünde yer aldı. İşte, yapılan araştırmanın sonuçları;

Yapılan araştırmaya nazaran kiralık araç dalı, 2019 yılının birinci 9 ayında 2.9 milyar TL'lik araç alımı yaptı. Bu alımlarla birlikte kesim, 28 milyar TL'lik bir büyüklüğe ulaştı. Türkiye'deki kiralık araç dalı, yalnızca bu yıl 24 bin 900 yeni araca sahip oldu. Bölümün toplam araç kapasitesi ise 284 bin araçtan oluşuyor. Satın alınan araçların da büyük bir kısmını ise Renault ve Fiat oluşturuyor. 

TOKKDER'in yaptığı araştırmaya nazaran Türkiye'nin araç kiralama konusundaki tercihi, yüzde 26.9 ile Renault'a ilişkin. Renault'un en yakın rakibi olan Fiat ise, araba kiralama konusunda yüzde 13.3 oranında tercih ediliyor. Lakin Fiat, kısa bir müddet sonra sırasını kaybedebilir zira şirketi yüzde 13'lük tercih oranıyla Volkswagen takip ediyor. Türkiye'nin en çok tercih ettiği dördüncü kiralık araba markası ise yüze 10.3 ile Ford.

Araştırmaya nazaran tüketicilerin yüzde 48.8'lik kısmı C segmenti araçları kiralıyor. B segmentindeki araçların tercih oranı yüzde 28'ken, üst segment araçların kiralanma oranı ise yüzde 14.1 olarak belirlenmiş durumda. Ayrıyeten hem tüketiciler hem de kiralık filo sahipleri, araç segmenti her ne olursa olsun dizel araçları tercih ediyorlar. O denli ki kesimin yüzde 93.4'ü dizel motorlu araçlardan oluşuyor.

Yapılan bu araştırma, Türkiye'nin birkaç yıldır kiralama konusunda en çok tercih ettiği markanın Renault olduğunu gösteriyor. Üstelik oranlar bu durumun uzunca bir müddet daha değişmeyeceğini ve Renault'nun Türkiye'nin lider kiralık araba markası olmaya devam edeceğini gösteriyor. Fakat Volkswagen'in Fiat'ın önüne geçip geçemeyeceği vakitle aşikâr olacak.

Başa dön tuşu