Tesla’dan Roadster Sahiplerine Özel Servis

Elon Musk, PayPal’dan kazandığı paraları iki büyük şirkete gömdü: Tesla ve SpaceX. Bu şirketlerden SpaceX’in misyonu uzay seyahatlerini ticarileştirmek ve en nihayetinde Mars’a seyahat edebilmek. Tesla’nınki ise elektrikli arabaları şişirilmiş golf otomobilleri olmaktan çıkarıp insanların ciddiye alacağı, süratli ve şık araçlara çevirmek. 

İlk Tesla modeli, 2008 yılında yollara çıkan Roadster idi. Lexus’tan ödünç alınan tasarım ve şasi, Tesla’nın birkaç yıl süren eser geliştirme sürecinin akabinde satışa çıktı. 2012 yılına kadar üç farklı kuşak olarak üretilen Roadster’ların birinci çıktığında fiyatı 80 bin dolar iken, son üretilen modellerde fiyat 150 bini bulmuştu. Bu modelden toplamda 2,500 adet satıldı.

İlk müşterilerin yeri ayrı

Tesla, yakın vakitte Roadster sahiplerine başka bir bakım ve servis hizmeti vereceğini açıkladı. Firma, elektrikli arabalar daha şimdi “bir şey” değilken müşterileri olan bu insanları haklı olarak farklı bir yere koyuyor. 

Tesla’nın Otomotiv Lideri Jerome Guillen, bahisle ilgili olarak çalışanlara bir elektronik posta gönderdi. Bu elektronik postada Roadster için verdikleri hizmeti geliştirmeleri gerektiğini de belirtti.

Orijinal Roadster 2012 yılında üretimden kalkmıştı. Bugün bu araçların büyük kısmı hala yollarda olsa da Tesla artık bu araçlar için yedek parça üretimi yapmıyor. Haliyle bugün bildiğimiz tüm Tesla modellerinin atası olan Roadster’ın sahipleri kendilerini biraz art planda kalmış hissediyor.

Tesla, servis konusunu düşünüyor

Ülkemizde çok az olsa da bilhassa ABD ve Avrupa, pek çok Tesla arabaya mesken sahipliği yapıyor. Yollardaki Tesla markalı arabalar aşağı üst her yıl ikiye katlanıyor. Tekrar de servis hizmetinin Tesla için bir çıkar kapısı olup olmayacağı aşikâr değil. 

2019 yılında yapılan ikinci çeyrek yatırımcı toplantısında Elon Musk, “Açık ki her yıl filomuzu iki katına çıkarırken servisleri yönetmek hayli zor” demişti. Öte yandan yeni araçların satışlarındaki düşüş, üreticileri servis hizmetini almaktan alıkoyuyor. 

Başa dön tuşu