Tesla’nın Cybertruck’ı, Starship ile Aynı Çeliği Kullanıyor

Elon Musk’ın gelecekten gelmiş üzere gözükecek diyerek betimlediği elektrikli Tesla pickup’ı Cybertruck sonunda tanıtıldı. Araç, gerçek manada kendine has dizaynıyla insanları ikiye bölse de nitekim de Elon Musk’ın betimlediği üzere durduğunu söylemek gerekiyor.

Hatta öylesine gelecekten gelmiş üzere duruyor ki aracın güya sinemalarda gördüğümüz üzere birçok gezegende kullanılan arabalara benzediği görülüyor. Aslında bu konsept, araçta kullanılan malzemeyle ilgili şaşırtan bir bilgiyi aldığınızda daha da aklınıza yatacak.

Elon Musk'ın tanıtım sırasında yaptığı açıklamaya nazaran Cybertruck’ta kullanılan paslanmaz çelik, tıpkı vakitte SpaceX’in beklenen aracı Starship’te kullanılan çelikle aynı çelik olma özelliğine sahip. Elon Musk, bu çeliğin 9 milimetrelik bir tabanca kurşununa bile güçlü olduğunu da tanıtım sırasında söylemişti.

SpaceX ve Tesla CEO'su, daha evvel öbür bir aktiflikte Starship Mk1 prototipinin dış kabuğunda paslanmaz çelik kullanılacağını açıklamıştı. Bu kaplamanın üzerine bir de cam kiremit konulacak, böylelikle araç Dünya’ya geri dönüş yaparken atmosfere girdiği sırada ısıdan korunabilecek.

Bununla birlikte Starship’e güç verecek Super Heavy iticileri de büsbütün tıpkı metal ile kaplı olacaklar. Tüm araçlarda birebir metalin kullanılmasının ardında yatan sebep ise iddia edilebilir: Maliyetten tasarruf sağlayarak verimliliği yükseltmek. Kullanılan metal yüksek ısıya güçlü olduğundan bunu kullanmamak için de bir sebep bulunmuyor.

Cybertruck’ın SpaceX’ten faydalanabileceği apayrı bir alan da bulunuyor. Elon Musk, Twitter üzerinden paylaştığı bir gönderide Cybertruck’ın ‘basınçlı versiyonunun’ Mars’ın resmi pickup’ı olacağını belirtti. Yani Cybertruck gelecekte sadece Dünya’da değil, Mars’ta da kullanılmak üzere tasarlandı.

Elon Musk’ın yaptığı bu açıklamada Tesla ve SpaceX’in tıpkı metali kullanarak üretim maliyetini düşürmeyi nasıl başarabileceğini bize gösteriyor. Biz muhtemelen Cybertruck’ı Mars’ta astronotlar dışında kullanıldığını görmeyeceğiz fakat yakın gelecek bizi katiyen heyecanlandırmaya devam ediyor.

Başa dön tuşu