Tesla’nın Motor İzolatörüne Türk Şirket Talip Oldu

Otomotiv alanında yolcu, bagaj ve motor bölmesi ile koltuk bileşenlerini üreten Hassan Tekstil, daldaki tartısını artırmak için 12 milyon euro pahasında bir yatırıma imza attı. Mevcut eski sınırlarında sonlu kapasite ile ürettiğimotor izolatörü ürünleriüretimini yıllık 74 milyon araca eser sağlayacak seviyeye çıkaran Türk şirket, hem daldaki prestijini hem de müşteri ağını artırmayı başardı.

Konuya ait açıklamalarda bulunan Hassan Dokumacılık Genel Müdürü Ahmet Şişman, yeni eserleri ile birlikte Çin pazarına yelken açacaklarını belirtti. Çin’de kendi eser kümelerini satan iki firmanın olduğunu söyleyen Şişman, “Biz de bu eserle gireceğiz. Kümemizin eser yelpazesinin yüzde 55’i ihraç ediliyor. Bunun yüzde 73’ünü otomotiv eserleri oluşturuyor. 2000 yılından bu yana Çin hayalim vardı. Orada olmayan bir eseri Çin’e satacağız ve çok büyük bir keyif olacak bizim için” ifadelerini kullandı.

Pek çok dünya markasına motor izolatörü ihraç ediyor

Şu anda BMW, Ford, Toyota, Renault, Hyundai, Honda, Porsche, Nissan, Peugeotve Dacia üzere dev markalara motor izolatörü eserleri ürettikleri bilgisini paylaşan Hassan Dokuma Genel Müdürü,  “Bununla birlikte 2020 yılında da ek olarak Tesla, Jaguar ve Volkswagen’in de dahil olmasını bekliyoruz. Ayrıyeten yerli araba projesinde de Hassan Dokumacılık eserlerinin kullanılması tarafında görüşmelerimiz sürüyor. Bu aracın taban, bagaj ve tavan halısını üretmek konusunda çok istekliyiz” dedi.

Sanayideki dijital dönüşüme uygun olarak dizayn edilen 12 milyon euroluk yeni bir sınır yatırımı yapan şirket, 2018 yılındaki toplam cirosunun yüzde 1.73’ünü Ar-Ge çalışmalarına ayırmıştı. Hassan Tekstil’in patentini aldığı teknolojiler ortasında klima sistemine alternatif olarak geliştirilen ısıtmalı taban halısı da bulunuyor. Dünyanın en büyük elektrikli araba üreticisi Tesla, motor izolatörlerinin yanı sıra bu mevzuda da Hassan Tekstil’in tahliline başvurabilir.

Başa dön tuşu