Toyota’nın Yenilenen SUV Modeli Highlander

Toyota, SUV modelleri için de atılımlarına devam ediyor. Hibrit motorlar, yenilenen Corolla derken, bu kere de genişletilmiş iç hacimli SUV haline gelen Highlander ile müşterilerinin dikkatlerini ebediyen üzerinde tutmayı başarıyor. New York Araba Fuarı'nda sergilenen yeni Highlander'ın özelliklerine yakından bakalım.

Araç birinci bakışta ziyadesiyle iri ve agresif görünüyor. Elbette bu iri duruş için, güçlü de bir motor gerekiyor. Toyota için klasikleşmiş olan hibrit seçeneği bu SUV içinde mevcut. 3.5 litrelik V6 benzinli motoru bulunan araç, 295 beygir gücünde. Hibrit motor seçeneğinde ise 3.5 litre olan motor, bu defa 2.5 litrelik hale getirilmiş. Evvelki modeline nazaran beygir gücü düşürülen Highlander'ın hibrit motorlu modelinde yakıt tüketimi bir ölçü azaltılmış durumda. 100 km de 10 litre yakıt tüketimi Toyota için de fazla bulunmuş olacak ki aracın yeni modelinde bu ölçü 8 düzey civarına indirilmiş. Fiyatını da önemseyen şirket, 4 çeker sistemini ise opsiyonel olarak hizmete sunuyor. Şayet hibrit motora sahip bir Highlander almak isterseniz, önden çekiş tercih edebilirsiniz. Bu kadar heybetli bir araç için önden çekiş mi yoksa dört çeker mi tartışılır lakin Toyota, bu noktada da müşterilerini mutlu etmeye çalışmış üzere görünüyor.

Geniş iç hacmiyle dikkatleri üzerine çeken Highlander'da açılabilir tavan buluyor. Multimedya sisteminde de değişikliğe giden Toyota, 12.3 inçlik ekran kullanmış. Elbette bu özellik opsiyonel olarak müşterilere sunuluyor. 

Aracın standart donanımında ise iyileştirmeler yapılmış durumda. Bilhassa etkin güvenlik donanımlarının standart olarak sulunmuş olması Toyota'yı bir adım öne taşımış. Sürat sabitleyici, trafik ışıklarının renklerini algılama, şerit takip sistemi üzere özellikler Highlander'da standart olarak geliyor. Aracın fiyatı Toyota tarafından şimdi ilan edilmedi. Akaryakıtlı motora sahip olan Highlander bu yılın sonlarına yanlışsız, hibrit motorlu model ise önümüzdeki yılın başlarında showroom'larda yerini alacak.

Başa dön tuşu