Tüm Zamanların En Çok Satan Otomobil Modeli

Yılın en çok satan araba markalarını, en çok satılan araba modellerini nizamlı olarak sizlerle paylaşıyoruz. Pekala tarihin en çok satılan araba modelinin hangisi olduğunu hiç merak ettiniz mi? Lakin dilerseniz, dünyanın en çok satılan araba modeline geçmeden evvel, on milyonlarca satarak en çok satılan modellerden olmayı başarmış arabalara bir gözatalım.

Şu anda dünyanın en fazla araba satan araba üreticisi konumunda bulunan Alman devi Volkswagen, Beetle ve Golf modelleri ile yazımızda kendine yer bulunuyor. Otomotiv tarihinin en ikonik modellerinden biri olan Beetle, birinci kez 1968 yılı üretimi The Love Bug sineması ile fevkalade bir popülerlik kazanmıştı. Esasen kelam konusu tarih, aracın en fazla satıldığı yıl da olmuştu. 

Geçmişi Nazi Almanyası'na kadar uzanan kült model, vakit içinde popülerliğini kaybetti. 1938'den bu yana 22,7 milyondan fazla satılan Volkswagen Beetle, şimdilerde üretimden kaldırılmış olmasına karşın hala tüm vakitlerin en çok satılan araçlarından biri pozisyonunda.

Otomotiv evdüstrisinin takdirini kazanmış araba: Beetle

Alman devinin bir öteki tanınan modeli Golf, Mart 2017'de Ford Fiesta'ya yenilene kadar yedi yıl boyunca Avrupa'nın en çok satan arabası oldu. Kısa süre önce tanıtılan 2020 versiyonuyla büyük beğeni toplayan araç, şu ana kadar dünya çapında 35 milyondan fazla sattı. 

En çok satan arabalar ortasında Amerikalı bir üreticinin olmaması elbette beklenemez. 38 yıldır Amerika'nın en çok satan aracı olan Ford F-Series, global satışlarda da bir epey güçlü. 71 yıllık bir tarihe sahip olan ikonik kamyonet, 2019 yılı prestijiyle dünya çapında toplam 38 milyondan fazla satış gerçekleştirdi. 

İşte yazımızın asıl konusu; ilk çıkışını 1966'da yapan ve yarım yüzyıldan sonra dünya çapında 49 milyondan fazla satan Toyota Corolla, dünyanın en çok satılan araba modeli pozisyonunda. Elbette Corolla, estetik açıdan şimdiye kadarki en hoş araba değil; fakat bir aracın satış performansını daha çok, güvenilirliği, marka algısı ve fiyatı etkiliyor.

İtibarını asla kaybetmeyen araba, Toyota Corolla

Japon araba devinin otomobilleri, müşterilerin gözünde her vakit inanç algısı yaratmıştır. 2020 Corolla’nın taban fiyatı, rakipleriyle eşit seviyede. Bu da daldaki rekabet gücünü koruma etmesini sağlıyor. Toyota Corolla, Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) açıkladığı rakamlara göre, 2019 yılında ülkemizde en çok satılan dördüncü araba olmuştu. 

Başa dön tuşu