Türk Öğrenciler İnsansız Elektrikli Otomobil Üretti

Erciyes Üniversitesi öğrencileri, insansız bir elektrik araç üretip harekete geçirmeyi başardılar. Projede misyon alan ERÜ Mühendislik Fakültesi Teknoloji Kulübü öğrencileri ve kadro koordinatörü Bilgisayar Mühendisliği Kısmı Dr. Öğretim Üyesi Fehim Köylü, geliştirdikleri aracı rektörlük binası önünde Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış’a tanıttı. 

Araç hakkında bilgi veren Köylü, 10 aydır araç üzerinde çalıştıklarını belirtti. Köylü, emeklerinin birinci meyvesini TEKNOFEST tarafından kritik tasarım raporunda birinci seçilerek aldıklarını da söyledi. Öbür üniversitelerden katılan 22 ekip ortasında 87 puanla birinci olduklarını belirten Köylü, bu türlü bir muvaffakiyete imza atmaktan gurur duyduklarını tabir etti. 

Son teknoloji yapay zekâ ve otonom algoritmalara sahip

Fehim Köylü, arabanın son teknoloji yapay zekâ ve otonom algoritmalar ile donatıldığını lisana getirdi ve şunları kaydetti:

“TEKNOFEST kapsamında aracın parkurda büsbütün otomatik olarak trafik tabela ve ışıklarına nazaran hareket etmesi, park ederek yarışı bitirmesi gerekiyor. Aracın kabuk, şasi, elektrik sistemi, elektronik dizaynları ve yapay zekâ programları büsbütün yerli üretildi. Üniversitemizde lisans, yüksek lisans ve doktora yapan mühendis öğrencilerden oluşan 20 kişilik grup gece gündüz çalıştı. Araç birebir vakitte sürat sabitleme sistemi, şerit takip sistemi, pürüz algılama sistemi, trafik işaretçi tanıma sistemi, otomatik park sistemi üzere günümüz üst düzey arabalarında olan yapay zekâ tekniklerinin tamamını içeriyor.”

Mühendislik Fakültesi Toplumsal Teknoloji Kulübü öğrencileri, ‘Erciyes Otonom’ ismini verdikleri araçla 17-22 Eylül ortasında İstanbul Atatürk Havaalanında ikincisi düzenlenecek TEKNOFEST etkinliğinde yarışacak.

Başa dön tuşu