Türkiye, Otomotiv Sektöründe Cari Açık Vermeye Başladı

Türkiye, otomotiv sektöründe artık ihracattan fazla ithalat yapmaya başladı.

Ülkemizde otomotiv sektörü sadece yeni müşteriler için çökmedi. Üretim ve ihracat artmaya devam etse de ithalat, çok daha yüksek oranla artışını sürdürüyor. Bu artışla birlikte ne yazık ki uzun süredir ön görülen zarar tablosu da yaşanmaya başladı.

Türkiye, temmuz ayı verilerine göre artık otomotivde dış ticaret açığı vermeye başladı. Bir diğer deyişle ihracat rakamları, ithalat rakamlarının altında kaldı.

Sadece 2023’te otomotiv ithalatına 17,3 milyar dolar para harcandı:

otomobil

Habertürk’ten Abdurrahman Yıldırım tarafından paylaşılan yazıya göre Türkiye’de otomotiv sektöründeki ithalatta astronomik artış görüldü. Geçtiğimiz yılın Ocak-Temmuz döneminde 8,9 milyar dolar olan ithalat harcaması, 2023’ün ilk 7 ayında 17,3 milyar dolara yükseldi. Yani ithalatta otomotive ayrılan para %93,5 oranında arttı. Son 12 ay içindeki ithalat ve ihcarat rakamları ise şu şekildeydi:

  • Son bir yılın ithalat hacmi: 30,4 milyar dolar
  • Son bir yılın ihracat hacmi: 29,6 milyar dolar
  • Aradaki fark: -797 milyon dolar

Gazeteci Emre Özpeynirci’nin paylaştığı bilgilere göre Türkiye, 2016 yılından bu yana dış ticaret fazlası vermiş, geçtiğimiz yıl 9,1 milyar dolarlık fazlayla rekor kırmıştı. 7 yıldır süren bu olumlu tablo, Temmuz 2023 itibarıyla sona ermiş gibi görünüyor.

Emre Özpeynirci, henüz geçtiğimiz günlerde bu durumu önceden bildirmişti:

Başa dön tuşu