Türkiye yerli eSIM teknolojisi için hazır

Teknolojinin iç içe olduğu bölümlerden biri de otomotiv. Teknolojiyle birlikte artık çok daha inançlı arabalarla seyahat ediyor. Arabalar sahip oldukları güvenlik tedbirleriyle hem şoförün hem yolcuların hem de yayaların can güvenliğini koruyor. Doğal bu güvenliği daha üst düzeye çıkarılması için de çalışmalar sürüyor. Son olarak 1 Nisan 2018 yılından itibaren tüm yeni arabalar ‘eCall’ sisteminin kullanılması mecburî hale getirildi.

Türkiye eSIM ile birlikte 75 milyon TL’lik maliyetten kurtulacak

Emergency Call’un kısaltması olan eCall’un Türkçesi acil arama. Arabalarda bulunan bu sistem sayesinde araba, kaza ya da yoldan çıkma üzere durumlarda acil arama yapabiliyor. Artık bu sisteme sahip olmayan arabaların ithalatı da yapılamıyor. Sistem için gereksinim olan tek bir şey var; eSIM teknolojisi.

Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu (BTK) ülkemize ithal edilecek eSIM teknolojisine sahip arabaların güvenlik nedeniyle, kullanılan operatör profillerinin Türkiye’den yönetilmesini zarurî hale getirdi. Karara nazaran, eSIM uzaktan idaresi ile ilgili yapı Türkiye’de tesis edilecek ve bu sayede hayati ehemmiyet taşıyan, güvenlik zafiyeti oluşturabilecek hassas datalar de Türkiye hudutları içerisinde kalmış olacak.

BTK, yerli eSIM uzaktan idare sistemini mecburî kıldı ve yerli malı dokümanı kuralı getirdi. Kararın münasebetinde bilgi ve haberleşme teknolojilerinde aktif rekabetin sağlanması, abone değişimi sürecinde yaşanabilecek mümkün sıkıntıların en aza indirilebilmesi, tüketici haklarının ve şahsî dataların yurtdışına çıkarılmasına mani olunarak korunması yer alıyor.

Yurt dışından gelen SIM kartlar numara taşıma sürecinde tekrar kullanılamıyor. Yenisiyle değiştirilmesi gerektiği için de ülke olarak önemli bir maliyete katlanmak zorunda. 50 milyon SIM kart değişikliği olması durumunda, bunun ülkemize maliyeti yaklaşık 75 milyon TL. Türkiye, eSIM teknolojisi ile birlikte 75 milyon TL’lik SIM kart maliyeti de ortadan kalkacak.

Yeni jenerasyon arabalarla ilgili Gartner, Machina üzere kıymetli araştırma şirketlerinin yaptığı araştırmalar 2020 yılında her beş araçtan birinin taşınabilir ağ irtibatı sayesinde küresel ağa bağlanacağına işaret ediyor.

Ülkemizde eSIM projesine geçiş birinci olarak eCall süreciyle başlayacak. Bundan kısa müddet sonra bu teknolojinin  akıllı telefonlar, iPadler, akıllı saatler, taşınabilir POS aygıtları, akıllı sayaçlar üzere aygıtlarda da kullanılması bekleniyor.

Başa dön tuşu