Xiaomi elektrikli araç sektörüne adım atıyor

Xiaomi, yenilenen markasıyla akıllı elektrikli araçlara önümüzdeki 10 yıl boyunca 10 milyar dolar yatırım yapacak.

Xiaomi Corporation (“Xiaomi” yahut “Grup”), Hong Kong Borsa’sına (Hong Kong Stock Exchange (HKEX) yaptığı kamuoyu açıklamasıyla akıllı elektrikli araç üretim çalışması hazırlıklarına başladığını duyurdu. Xiaomi’nin Kurucusu, Lideri ve CEO’su Lei Jun, 2021 Mart ayında yapılan lansmanda şirketin 10 milyar RMB başlangıç yatırımıyla büsbütün Xiaomi’ye ilişkin bir yan kuruluş altında faaliyet gösterileceğini açıkladı. Xiaomi, önümüzdeki 10 yıl boyunca toplamda iddiası 10 milyar ABD doları meblağında yatırım yapmayı hedefliyor. Lei Jun tıpkı vakitte akıllı elektrikli araç için kurulan yan kuruluşun CEO’su olarak misyon yapacak.

Lei Jun, “Bu kararı tüm ortaklar ortasında yapılan çok sayıda müzakere sonrasında aldık. Bu, hayatımın son büyük girişimcilik projesi olacak. Tüm ferdî prestijimi ortaya koymaya ve akıllı elektrikli aracımız için gereken tüm çabayı vermeye hazırım. Xiaomi elektrikli aracının muvaffakiyete ulaşması için tüm uğraş boyunca takımımın başında olmaya kararlıyım” dedi. Jun, birebir vakitte Xiaomi idare grubunun son 75 gün içinde elektrikli araç dalına yönelik 200’den fazla bölüm uzmanıyla 85 toplantı, dört şirket içi idare müzakeresi ve iki idare konseyi toplantısı olmak üzere çok titiz ve kapsamlı araştırmalar yürüttüğünün altını çizdi. Jun kelamlarını: “Bu kararın verilmesinde Mi fanlarının Xiaomi’nin bedellerine olan itimatları ve markaya verdikleri daima takviyenin de büyük tesiri oldu. Bu da Xiaomi’nin yeni bir çığır açarak akıllı elektrikli araç dalına girmesinde değerli bir temel oluşturdu. Son mali sonuçlara nazaran, dünya genelinde akıllı telefon satışlarımız 146 milyona ulaştı ve dünyanın en büyük üç akıllı telefon üreticisi ortasında yer almaya devam ediyoruz. Üst seviye akıllı telefon satışlarımız 10 milyonu aştı. TV satışlarında ise Çin’de art geriye 8 çeyrektir doruktaki yerimizi koruyoruz. Xiaomi’nin AIoT platformunda 324,8 milyonun üzerinde bağlı aygıt bulunuyor. Aylık 86,7 milyon etkin kullanıcıya sahip olan XiaoAI yapay zeka asistanıyla akıllı mesken kesimine liderlik etmeyi sürdürüyoruz. 2020 yılının sonunda kümemiz toplamda 108 milyar RMB nakit rezervine sahip oldu” diyerek tamamladı.

Lei Jun, çalışanlarına yönelik yazdığı mektupta Xiaomi’nin araba üretiminde farklı ve eşsiz avantajlara sahip olduğunun altını çizdi:

1. Akıllı elektrikli araçlar klasik otomotiv kesiminin iş modelini kökten değiştirdi ve Xiaomi, donanım tabanlı internet hizmeti iş modeli hakkında detaylı bilgiye sahip.

2. Xiaomi, yazılım ve donanım entegrasyonunda en kapsamlı tecrübeye ve internet bölümündeki en derin üretim teknik bilgisine sahip.

3. Xiaomi’nin eser çeşitliliği, eser ölçeği ve kullanıcı sayısı açısından en kapsamlı akıllı ekosisteme sahip.

4. Xiaomi, akıllı elektrikli araçlara uygulanabilecek çok sayıda temel teknolojiye sahip.

5. Xiaomi, dünya çapındaki Mi fanlarının inanç ve dayanağıyla güçlü bir markaya ve güçlü bir kullanıcı tabanına sahip.

6. Xiaomi’nin bu alana inançla yatırım yapmasına imkan tanıyan bol ölçüde nakit kaynağına sahip.

Lei Jun, “Akıllı elektrikli araçlar, önümüzdeki 10 yıllık devrin en büyük iş fırsatlarından birini ve akıllı ömrün vazgeçilmez bir bileşenini temsil ediyor. Akıllı AIoT ekosistemimizi her geçen gün daha da genişletiyoruz ve dünyadaki herkesin yenilikçi teknolojilerle yeterli bir hayat sürmesini sağlama vizyonumuzu sürdürüyoruz. Bu nedenle, elektrikli araç bölümüne girmek bizim için çok doğal bir karar” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu