Xiaomi’nin Arabasının Yeni Fotoğrafları Ortaya Çıktı

Çinli teknoloji devi Xiaomi, bir yıldan uzun bir müddettir araba projesi ile gündemde. Birinci tezler, kelam konusu arabanın elektrik motorlu ve otonom sürüş sistemi dayanaklı olduğunu ortaya koymuş, otomobil ile ilgili tekraren yazılıp çizilmişti. Yaşanan son gelişmeler Xiaomi’nin, otomobil projesinin yolun sonuna gelmiş olabileceğini gözler önüne seriyor.

Birkaç gün evvel, Xiaomi’nin birinci arabası ile ilgili dikkat çeken gelişmeler yaşandı. Şimdi test kademesinde olan arabaya ilişkin fotoğraflar, bir anda internete servis edildi. Bu da aracın genel olarak hazır olduğunun düşünülmesine yol açtı. Hal bu türlü olunca Xiaomi’den resmi bir açıklama geldi. Gelin evvel paylaşılan imajlara sonra da yapılan açıklamalara bakalım.

Xiaomi’nin birinci arabası işte bu türlü görünecek:

*Aracın üzerindeki “Xiaomi pilot test” ibaresi dikkatlerden kaçmadı.

Çin’den gelen manzaralar, Xiaomi’nin birinci arabanın bir sedan olacağını gözler önüne seriyor. Sert sınırlara sahip olan arabası, BMW’nin tasarım lisanına yakın bir duruş sergiliyor. Bu ortada, aracın yakıt kısmının sol ön kısımda yer alması, Xiaomi’nin elektrikli otomobil geliştirdiğini doğrular nitelikte

Yukarıdaki fotoğraflar da birkaç gün öncesine ilişkin. Çin’in toplumsal medya platformu Weibo üzerinden servis edilen imgelerde, Xiaomi’nin birinci arabasının test kademesinde olduğu ve hatta Xiaomi CEO’su Lei Jun’un test sürüşlerine şahsen katıldığı tabir edildi. Manzaralar net olmasa da Xiaomi’nin birinci otomobilinin çok soğuk kalibrasyon testlerine girdiğini söyleyebiliriz.

Resmi evraklardan sızdırılmış manzaralar de var!

Xiaomi’nin arabası ile ilgili birtakım evrak imgeleri de paylaşıldı. Üstte gördüğünüz fotoğraflar, Xiaomi arabanın ön ve art tamponlarını gözler önüne seriyor. İşte Xiaomi tarafından yapılan açıklamalar da tam olarak bu tampon manzaraları ile ilgili. 

Xiaomi’nin halkla münasebetler departmanında üst seviye yöneticilik yapan Wang Hua tarafından yapılan açıklamada kelam konusu tampon görsellerinin gerçekliği doğrulandı. Bu manzaraların ikinci kademe tedarikçilere gönderilen evraklarda bulunduğunu aktaran Wang Hua, paylaşımların sızıntı olduğunu belirtti. Fakat kelam konusu tedarikçi yalnızca gereç kalıplarıyla ilgileniyor. Yani üstte gördüğümüz fotoğraflar, en son tasarımı göstermiyor.

Otomobil, geçmiş devirlerde de misal bir dizaynla gün yüzüne çıkmıştı

Xiaomi’nin test basamağındaki arabası, geçtiğimiz yıl da görüntülenmişti. Fakat o devir servis edilen imajlardaki tasarım, son paylaşımlardan farklıydı. Bu olağan bir şey çünkü test etabındaki arabalarda sık sık tasarım değişiklikleri yapılabiliyor. Ayrıyeten, Xiaomi’nin arabasına ilişkin olduğu ileri sürülen render görseller, geçtiğimiz yıl gerçeğini gördüğümüz modele daha fazla benziyordu.

Başa dön tuşu