Tesla Semi’nin Prototipi İlk Kez Görüntülendi

Otomobil kesimine kattığı elektrikli ve otomatik pilot özelliğine sahip olan araçlarla ön plana çıkan Tesla, 2017 yılında elektrikli bir kamyonla ilgili çalışacaklarını ve üretimin 2019 yılında başlayacağını açıklamıştı. Tesla Semi olarak isimlendirilen bu elektrikli kamyonla ilgili bugüne kadar farklı söylentiler ortaya çıkmış olsa da Tesla'nın elektrik motorlu kamyonu birinci defa Amerika'nın Kaliforniya eyaletinde görüntülendi. Kuzey Kaliforniya'da görüntülenen Tesla Semi'nin bir prototipi, şirketin Rocklin'de bulunan satış mağazsında ortaya çıktı. Edinilen bilgilere nazaran bu prototip, nerdeyse tüm ülkeyi test emelli olarak dolaşmıştı lakin net olarak gören kimse yoktu. Lakin artık, Tesla'nın üretimini 2020 yılına sarkıttığı bu elektrikli kamyonun nasıl görüneceğini biliyoruz. İşte Tesla'nın elektrikli motorlu kamyonu;

Tesla tarafından yapılan açıklamalara göre şirketin 2017 yılında bu kamyonun lansmanı sırasında bahsettiği özellikler, geçen mühlet içerisinde biraz daha geliştirilmiş durumda ve şirketin CEO'su Elon Musk'a nazaran de bu kamyonun farklı menzillere sahip olan iki farklı modelinin olacak. Musk'ın sözlerine nazaran Tesla Semi, 482 kilometre ve 800 kilometre menzile sahip olan iki farklı model olarak üreticilecek. 

Şirket tarafından yapılan açıklamalarda bu kamyonun bir mühlet daha mağazanın önünde kalacağı ve insanların incelemelerine imkan sunacağı belirtildi. Ayrıntılı özellikleri bilinmese bile bu kamyonun görünüşü dışında fiyatının da yaklaşık olarak aşikâr olduğunu söylemek mümkün görünüyor. Buna nazaran Tesla Semi, 150 bin ve 180 bin dolarlık fiyat etiketlerine sahip olacak.

Başa dön tuşu