Yerli araba elektrikli olacak

Ankara’da gazetecilerle iftar yemeğinde bir ortaya gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, hala geliştirilmekte olan yerli arabayla ilgili bilgi verdi.

Yerli araba elektrikli olacak

Hürriyet gazetesinden Eray Görgülü’nün haberine nazaran Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli arabada menzil amacının 500 kilometre olduğunu belirtirken, araba fabrikasının yeriyle ilgili, “Bir yatırım yapmak isterseniz, tedarikçilere en yakın yeri tercih edersiniz” dedi. Memleketler arası Başkan Araştırmacılar Programı’nda kuralları taşıyan 242 başvurun değerlendirildiğini de belirten Varank, programa yabancıların da başvurduğunu ortalarında etraf alanında nobel mükafatı almış bir araştırmacının bulunduğunu söyledi.

Ankara’da gazetecilerle iftar yemeğinde biraraya gelerek soruları yanıtlayan Varank, şunları söyledi:

Prototip 2019 yılının sonunda geliyor

“Biz bunu yalnızca bir araba projesi olarak görmüyoruz. Dünyada harikulade bir değişim, dönüşüm var. Araba sanayisi de bu dönüşümün, değişimin en süratli yaşandığı dallardan biri. Türkiye’nin Arabası Projesi’ni bir teknoloji projesi olarak, bizim otomotiv sanayimizi dönüştürecek, güçlü ülkelerle rekabetçi hale getirecek bir proje olarak görüyoruz. Baktığınızda artık elektrik motorlarıyla, yazılımlarıyla, otonom sürüşüyle, pil teknolojileriyle araba sanayisi büsbütün diğer bir tarafa gidiyor. Biz de bu projeyle, bu fırsat penceresini gerçek vakitte yakaladığımıza inanıyoruz. Kendi arabamızı büsbütün elektrikli olarak rakipleriyle yarışacak halde bir proje olarak ortaya koyacağız ve bir ekosistem ortaya çıkaracağız. Natürel biz bunu devlet olarak yapmıyoruz. Beş babayiğit ortaya çıktı, TOBB bunlara katıldı, onlar bu işi sırtladılar. Getirdikleri CEO ve takımı hakikaten profesyonel arkadaşlar, özverili çalışıyorlar. Aslında kendisi iş başı yaptıktan sonra aslında proje tam yol ilerlemeye başladı. Planlandığı formda onların kendilerine koyduğu iş akışlarının mühleti dahilinde bu proje ilerliyor. 2019’un sonunda bir prototip göreceğiz, buna daima birlikte şahitlik edeceğiz. 2022 yılında da, muhtemelen ikinci yarısında inşallah araçlar satışa çıkmış olacak. Yollarımızda Türkiye’nin arabasını görmüş olacağız.

Başa dön tuşu