Yerli Kamyonlarda Sürücüsüz Araç Teknolojileri Denendi

Ford Otosan ve AVL tarafından ortaklaşa ilerletilen Ar-Ge projesi otonom araç konvoyu platooning'de test etabına gelindi. Geçtiğimiz yıldan bu yana çalışmaların devam ettiği projede birinci kademe geride kalırken maksat, kamyon nakliyeciliğine otonom sürüş özelliği kazandırmak. 

İlk kademe testinin bir kesimi olarak iki Ford cazibeli, otonom formda peşpeşe seyahat etti. Platooning yani 'takımlaşma' olarak isimlendirilen bu teknolojinin gerisinde Ford Otosan Eser Geliştirme ve AVL’nin hem Türkiye’deki hem de Almanya’daki çalışanlarının iş birliği var.

Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Burak Gökçelik, donanım, yazılım ve simülasyon testlerini yaptıkları aracın artık yollarda da test edildiğini söylerken, “Projenin, Türkiye’de otonom araç geliştirme faaliyetlerine öncülük etmesini istiyoruz. Ar-Ge projesi karbon emisyonunun ve yakıt tüketiminin azalmasına, yol güvenliğinin artmasına ve akıllı ulaşıma imkan sağlayacak. Projenin sonraki safhalarında ve uzun vadede “SAE-Seviye 4” otonom sürüş işlevlerini geliştirmeyi ve uçtan uca (hub-to-hub) otonom otoban nakliyatını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” ifadesini kullandı.

Gökçelik, maksatlarının bu bahiste deneyimli bir takım toplamak olduğunu söylerken, “Bu alanda global entegrasyonu sağlamayı amaçlıyoruz. Bizim için birinci öncelik her vakit yetenekli mühendis iş gücüne yatırım yapmak olmuştur. Yaptığımız bu yatırımların meyvesini yakın vakitte Avrupa'da 2019 Milletlerarası Yılın Kamyonu Ödülü'nü alan F-MAX ile topladık. Artık ise bu yatırımın öbür bir sonucunu, otonom araç teknolojilerinde kaydettiğimiz ilerleme olarak daima birlikte görüyoruz.” dedi. 

AVL Lider Yardımcısı Rolf Dreisbach ise projenin pek çok yararı olacağını söylerken, “Platooning-otonom konvoy teknolojisinin, toplam sahip olma maliyetini azaltma ve yakıt tasarrufu sağlama üzere yararları bulunmakta. Belirtilmesi gereken bir nokta da tüm otonom sürüş düzeylerinde uygulanabilecek güvenlik artışıdır. Halihazırda, projenin birinci basamağında direksiyon, gaz ve fren denetimi otoban şartlarında otonom olarak yönetilmiştir lakin şimdilik şoförün yolu izlemesi ve beklenmedik bir durumda aracın denetimini ele alması gerekiyor. En nihayetinde ise tüm sistemin şoför müdahalesine gereksinim duymadan çalışmasını hedefliyoruz. Bu uygulamada ilerleyen filo, trafik akışını düzenleyecek ve kamyonların birbirini yakın takip etmesi sayesinde otoyolların araç kapasitesini artıracak. Konvoya ilişkin olmayan araçların sollama yapabilmeleri yahut otoyol çıkışlarını kullanabilmeleri için konvoydaki araçlar otonom olarak ortalarındaki arayı artıracak ve ortaya girmek isteyen araçlara müsaade edebilecek.” kelamlarını sarf etti. 

Başa dön tuşu