Yerli Otomobilin Babayiğit Şirketlerinden Birisi Pes Etti

Bundan neredeyse 2 yıl evvel, Kasım 2017’de yerli araba projesinden sorumlu olacak teşebbüsün temelleri atılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5 babayiğit olarak nitelendirdiği dev şirketler ortak bir çatı altında toplanmıştı. İlerleyen aylarda ise yerli arabanın elektrikli motora sahip olacağını ve birde fazla modelle piyasaya sürüleceği ayrıntısı kamuoyuna açıklanmıştı. 

Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Grubu’ndaki şirketlerden birisi olan Kök Küme, İdare Heyeti Lideri İnan Kıraç’ın talebiyle projeden çekildiğini duyurdu. Habertürk Genel Yayın Direktörü Fatih Altaylı’nın haberine nazaran İnan Kıraç, talebini direkt TOGG Lideri Rıfat Hisarcıklıoğlu’na iletti.


Yerli arabanın prototipi, geçtiğimiz aylarda bu formda yetkililere sunulmuştu.

Kök Grup’un neden yerli araba projesinden çekilmek istediği ise şimdi bilinmiyor. Lakin firmanın pek çok alanda deneyiminin bulunduğu, bu nedenle yerli araba projesinin zarar göreceği söyleniyor. Çünkü şirketin New York taksi ihalesinde finale kaldığı, Karsan ve Hexagon üzere otomotiv alanında değerli markalara sahip olduğu biliniyor.

Yerli araba projesine ait TOGG Lideri Hisarcıklıoğlu’nun yakında bir açıklama yapması bekleniyor. Kök Küme yerine geçecek şirket ise şimdi net değil. Yakın vakitte yapılması beklenen yerli arabaya ait açıklamaları aktarmaya devam edeceğiz, takipte kalın.

Başa dön tuşu