Tesla Çalışanları, Araç Kamera Kayıtlarını Paylaştı

Ülkemize geçtiğimiz hafta giriş yapan Tesla, şirket çalışanlarının araç içlerindeki kamera kayıtlarını izinsiz paylaşmasıyla gündeme gelmişti. Şimdi, bu durumla ilgili olarak şirket bir toplu dava ile karşı karşıya.

4 Nisan itibarıyla ülkemize giriş yapan Tesla, geçtiğimiz gün büyük bir skandalla gündeme geldi. Tesla çalışanlarının, araç içerisindeki kameralar sayesinde kullanıcıların çeşitli videolarını paylaşıp, görüntülerle dalga geçtikleri ortaya çıkmıştı. Şimdi de bu izinsiz paylaşımlar nedeniyle şirketin “gizlilik kurallarını ihlal ettiği” gerekçesiyle Tesla’ya toplu dava açıldı. 

Reuters’ın bir raporuna göre; Tesla çalışanları; kullanıcıların araba kazaları, yol öfkesi olayları ve diğer potansiyel olarak utanç verici özel videolarını görüntüledi ve paylaştı. Bunun ardından ise Kaliforniyalı bir Tesla sahibi, elektrikli otomobil üreticisini müşterilerin mahremiyetini ihlal etmekle suçlayan muhtemel bir toplu dava açtı.

Tesla, büyük bir toplu dava ile karşı karşıya

ABD Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi’ndeki dava, Reuters’in geçtiğimiz gün Tesla çalışanlarından oluşan bir grubun, 2019 ve 2022 yılları arasında müşterilerin araç kameraları tarafından kaydedilen video ve görüntüleri dahili bir mesajlaşma sistemi aracılığıyla özel olarak paylaştığını bildirmesi nedeniyle açıldı. 

Tesla Model Y sahibi olan Henry Yeh tarafından açılan davada, Tesla çalışanlarının “gizli eğlenceleri” ve “gizlice kaydedilen görüntülerin aşağılanması”, çalışanların bu görüntü ve videolara erişebildikleri iddia edildi. Yeh’i temsil eden avukat Jack Fitzgerald Reuters’e yaptığı açıklamada, “Herkes gibi Bay Yeh de Tesla’nın kameralarının Kaliforniya Anayasası’nın titizlikle koruduğu ailesinin mahremiyetini ihlal etmek için kullanılabileceği fikrine öfkelendi. Tesla’nın bu ihlallerden ve gevşek gizlilik uygulamalarını kendisine ve diğer Tesla sahiplerine yanlış tanıtmaktan sorumlu tutulması gerekiyor” dedi.

Ek olarak bu davanın, benzer durumdaki son 4 seneyi kapsayan kullanıcılardan oluşacağı bildirildi.

Dava, mahkemeden “Tesla’nın müşterilerin ve diğerlerinin mahremiyetini ihlal etmek de dahil olmak üzere haksız davranışlarda bulunmasını engellemesini ve fiili ve cezai zararların tazmin edilmesini” talep etti.

Ne olmuştu?

Araç kameralarında kaydedilen görüntüler, çalışanlar tarafından paylaşıldı

Tesla çalışanlarının araç kameraları tarafından kaydedilen özel videoları elden ele dolaştırarak, videolar ve kişilerle dalga geçtiği ortaya çıktı. 2019’dan 2022’ye kadar Tesla’nın dahili mesajlaşma sistemleri aracılığıyla paylaşıldığı bildirilen videolar, otonom sürüş özelliklerini etkinleştirmek için Tesla araçlarına monte edilen kameralarla kaydedildi.

Kaynakların Reuters’a anlattığına göre; Tesla çalışanları tarafından paylaşılan kayıtlar, grafik çarpışmalar ve yol öfkesi olaylarından, bir arabaya yaklaşan çıplak bir adamın videosu da dahil olmak üzere daha utanç verici sahnelere kadar uzanıyor.

Hatta bazı çalışanların, kaydedilen videolardan alınan görüntüleri kullanarak memeler oluşturdukları ve daha sonra bunları özel grup sohbetlerinde paylaştıkları da bildirildi.

Eski bir Tesla çalışanı Reuters’a yaptığı açıklamada bazı videoların araçlar kapalıyken bile kaydedilmiş olabileceğini belirtti. Eski çalışan Reuters’a “İnsanların garajlarının ve özel mülklerinin içini görebiliyorduk. Diyelim ki bir Tesla müşterisinin garajında ayırt edici bir şey vardı, bilirsiniz, insanlar bu tür şeyleri yayınlardı.” dedi.

Ancak Tesla, bu özelliğin destek sayfasında “Nöbetçi Modu” kayıtlarının şirkete iletilmediğini, canlı yayınların uçtan uca şifrelendiğini ve şirket tarafından “erişilemediğini” iddia ediyor. 

Tesla, Türkiye’de Neden Sadece ‘Model Y’ Satacak?

Tesla’nın bu özelliği daha önce başına bela olmuştu

Reuters’e göre; Tesla’nın daha önce, müşterilerin onaylaması halinde şirketin çalışmayan araçlardan kayıt almasına izin veren bir politikası vardı. Hollanda Veri Koruma Kurumu’nun (DPA) Tesla araçlarının “aracın yanına gelen herkesi filme aldığını” tespit eden bir soruşturmasının ardından Tesla, 2023 yılına kadar araçlarının kameralarını varsayılan olarak kapatıyordu.

Tesla ayrıca DPA’nın soruşturmasının ardından Sentry Mode’a gizlilik odaklı birkaç ince ayar daha ekledi. Artık kameralar şüpheli bir aktivite tespit ettiğinde değil, yalnızca araca dokunulduğunda kayıt yapmaya başlıyor. Buna ek olarak; şirket Tesla araçlarının farlarının yanıp sönmesini sağlayarak yoldan geçenleri araçlarının kayıt yaptığı konusunda uyarmaya da başladı.

Şirket, 2019’da Sentry Mode’u piyasaya sürerek bu özelliği, sürücüleri park halindeki araçlarının etrafındaki şüpheli faaliyetler konusunda uyarmanın ve ardından kaydedilen olayları aracın yerleşik hafızasında saklamanın bir yolu olarak tanıttı. 

Ancak Hollanda, Tesla’nın Sentry Mode’nun endişe yarattığı tek ülke değil. Geçtiğimiz yıl Almanya’nın tüketici örgütü VZBZ, Nöbetçi Modu’nun “veri koruma yasasını ihlal ettiğini” iddia ederek Tesla’ya dava açmıştı. 

Tesla araçları ayrıca geçen yıl Çin’in Beidaihe bölgesinden, araçların kameralarının ülkenin üst düzey liderleri arasındaki özel bir toplantıyı yakalayacağı endişesiyle yasaklanırken, Çin ordusu da benzer gözetleme endişeleri nedeniyle 2021’de Tesla araçlarını yasaklamıştı.

Türkiye’de Fiyatıyla Tesla Model Y’ye Rakip Olan Elektrikli Arabalar!

Kaynak :
https://www.reuters.com/business/autos-transportation/tesla-hit-with-class-action-lawsuit-over-alleged-privacy-intrusion-2023-04-08/

Başa dön tuşu