2024 Chevrolet Corvette E-Ray Tanıtıldı

Otomotiv dünyasının sessiz fakat takip edilen markalarından Chevrolet, ikonik spor arabası Corvette’i yeniledi. “Corvette E-Ray” ismiyle piyasaya sürülen ve 2024 model olarak lanse edilen araba, Corvette tarihinde bir prensip imza attı. Chevrolet Corvette E-Ray, tarihteki birinci elektrikli Corvette olarak tarihe geçti. Lakin araç tam elektrikli değil hibrit…

Chevrolet Corvette, sürekli kendine has tasarım detaylarına sahip olan bir spor arabaydı. Bu durum, Corvette E-Ray’da da kendini gösteriyor. Sahip olduğu sportifliği ızgaralarından farlarına kadar her ayrıntıda gözler önüne seren araba, tekrar rüyaları süslemeyi başaracak gibi görünüyor.

Karşınızda Chevrolet Corvette E-Ray!

Chevrolet Corvette E-Ray hem farlarında hem de stop lambalarında şerit LED‘lere mesken sahipliği yapıyor. Brembo markalı frenlerle donatılan araçta, 20 ve 21 inç jantlar bulunuyor.

Tasarım açısından Stingray’e benzerlik gösteren Corvette E-Ray, Stingray’den 9,14 santimetre daha geniş. Art tamponunda da hava deliklerine sahip olan araba, 14 farklı renk seçeneğine sahip olacak. Tüketiciler, egzoz çıkışlarını siyah renkli de tercih edebilecekler. Ayrıyeten jantlar için de dört seçenek sunulacak.

İç kısımda şoför odaklı bir kokpit bulunuyor!

2024 model Chevrolet Corvette E-Ray’in iç kısmına baktığımızda, dijital gösterge ekranı ile bu ekranın çabucak yanına yerleştirilmiş dokunmatik bilgi-eğlence ekranı bulunuyor. Orta konsolda ise klima, koltuk ve aracın öteki kısımlarını denetim edebileceğiniz bir dizi buton bulunuyor. Kokpit genel olarak sürücü odaklı dizayn edilmiş.

Chevrolet Corvette, genel olarak performans odaklı bir arabadır. Lakin 2024 model Corvette E-Ray, eğlenceyi de ön plana çıkarıyor. Kablosuz Apple CarPlay ile kablosuz Android Auto dayanağı sunan araba, 14 hoparlörlü Bose ses sistemine sahip.

Chevrolet Corvette E-Ray, V8 motorlu hibrit sistemle donatıldı!

Chevrolet Corvette E-Ray, Stingray’de bulunan 6.2 litrelik V8 motora mesken sahipliği yapıyor. Bu motor 495 beygir gücünde ve 637 Nm tork üretim bedeline sahip. Lakin aracın motor sistemi bundan ibaret değil. V8 motorun gücünü 665 beygire yükselten bir de elektrik motoru bulunuyor. Şunu da söyleyelim; 72 km/sa suratın üzerine çıkmadığınız sürede Chevrolet Corvette E-Ray’in sadece elektrik motorunu kullanıyorsunuz.

0-200 km/s hızlanma mühleti 10,5 saniye!

0-100 km/sa hızlanmasını yalnızca 2,5 saniyede tamamlayan Chevrolet Corvette E-Ray, 0-200 km/s hızlanmasını ise 10,5 saniyede tamamlıyor.

Fiyatı cep yakacak…

Chevrolet’in internet sitesini incelediğimizde, bu aracın coupe ve cabrio kasa seçeneklerine sahip olacağını görüyoruz. Her iki gövde tipi de 1LZ, 2LZ ve 3LZ olarak isimlendirilen donanım paketlerine sahip olacak. Satın alınabilecek en ucuz Chevrolet Corvette E-Ray 1LZ Coupe ve bu araç, 102 bin 900 dolardan başlayan fiyatlarla satın alınabilecek. Yakın bir gelecekte ön siparişe açılması beklenen araba, 2023’ün muhtemelen ikinci yarısında teslimatlara başlayacak.

Başa dön tuşu