Araçlardaki Kör Nokta Belasına Çare Bulacak Teknoloji

Raporlara göre ABD’deki karayollarında her yıl 840.000’den fazla trafik kazası meydana geliyor. Bu kazalara neden olan şeylerden birisi de, araç yapısının bir modülü olan A sütunun neden olduğu kör noktalar. Tavanın kaportaya bağlandığı ve ön camı tuttuğu yer olan bu kısım, şoförlerin görüş alanının düşmesine sebep oluyor.

Yüzyıldan bu yana pek çok teknolojik gelişmeye sahne olan gelişen otomotiv dalı, araçlardaki kör noktalara karşı hala eksiksiz düzeyde bir tahlil üretmiş değil; lakin şimdi ehliyeti olmayan 14 yaşındaki bir kız çocuğunun geliştirdiği bir teknoloji sayesinde bu durum değişebilir. 

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Pensilvanya eyaletinde yaşayan sekizinci sınıf öğrencisi Alaina Gassler, bir otomobilin A sütunlarının kör noktaya düşen yeri görüntüleyebileceği bir teknoloji geliştirdi.

Bilim ve Toplum Derneği tarafından düzenlenen Broadcom MASTERS adındaki bilim ve mühendislik yarışının bir kesimi olarak projektör tabanlı teknolojiyi tasarlayan Gassler, ihtilal niteliğindeki icadı sayesinde 25.000 dolarlık büyük mükafata layık görüldü. 

14 yaşındaki mucitin geliştirdiği teknoloji hayata geçtiği takdirde bu türlü görünecek

Her ne kadar son yıllarda piyasaya sürülen araçlarda kör nokta ikaz sistemi olsa da, aracın iki yanındaki sütunlar şoförün geniş bir görüş açısına sahip olmasını engelliyor. Gassler, bu sütunların aracın yapısal bütünlüğünün bir kesimi olduğu ve kaza durumunda muhafaza sağladıkları için, onlardan kurtulmanın şu an için mümkün olmadığını; lakin geliştirdiği projektör teknolojisiyle “görünmez” yapılabileceklerini belirtiyor.

Gassler, kendi şirketini kurmak yerine fikrini satmayı umuyor. “Tesla her vakit otomobillerinde geleceği arıyor ve projemin ilgi duyacağı bir şey olacağını düşünüyorum” diyen 14 yaşındaki mucit, teknolojisini korumak için ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi'ne müracaatta bulunmaya hazırlanıyor. 

Başa dön tuşu