Bakan Duyurdu: Yerli Otomobil Elektrikli Olacak

Ankara’da bir iftar yemeğinde gazetecilerle bir ortaya gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli arabayla ilgili açıklamalarda bulundu. Merak edilen soruları yanıtlayan Varank, aracın makul özelliklerini de gündeme getirdi.

Yerli ve elektrikli araba geliyor

Yerli arabadan bahsederken dünyada önemli bir dönüşüm olduğunu ve bu dönüşümün en çok araba sanayisini etkilediğini belirten Varank, Türkiye’nin Arabası Projesi’ne sırf bir araba projesi olarak bakmadığını, projenin Türk otomotiv endüstrisini güçlü ülkelerle rekabetçi hale getirecek bir proje olarak gördüğünü de tabir etti. Mustafa Varank, açıklamasının devamında şu tabirleri kullandı:

“Kendi arabamızı büsbütün elektrikli olarak rakipleriyle yarışacak halde bir proje olarak ortaya koyacağız ve bir ekosistem ortaya çıkaracağız. Doğal biz bunu devlet olarak yapmıyoruz. Beş babayiğit ortaya çıktı, TOBB bunlara katıldı, onlar bu işi sırtladılar. Getirdikleri CEO ve takımı sahiden profesyonel arkadaşlar, özverili çalışıyorlar. Aslında kendisi iş başı yaptıktan sonra aslında proje tam yol ilerlemeye başladı. Planlandığı halde onların kendilerine koyduğu iş akışlarının mühleti dahilinde bu proje ilerliyor.”

2019 sonunda birinci prototip gelecek

Elektrikli yerli araba konusunda açıklamalarına devam eden Varank, arabaların ne vakit görüleceği konusuna da değindi. Bu bahiste direkt tarih veren Varank “2019’un sonunda bir prototip göreceğiz, buna daima birlikte şahitlik edeceğiz. 2022 yılında da, muhtemelen ikinci yarısında inşallah araçlar satışa çıkmış olacak. Yollarımızda Türkiye’nin arabasını görmüş olacağız. (…) Yurt dışına ihracat yapacaksınız, o standartlarda, o kalitede ve rakipleriyle yarışabilecek olması lazım. Münasebetiyle bunların tamamını profesyonelce planladıkları için bu iş aslında bu kadar uzun sürüyor. Lakin dediğim üzere iş akışları çerçevesinde ilerliyorlar, 2019’un sonunda inşallah prototipi göreceğiz” açıklamalarında bulundu.

Menzil 500 km olacak

Aracın özelliklerinden çok az da olsa bahseden Varank, aracın menzilinin 500 kilometre olması üzerine çalışmalar gerçekleştirildiğini belirtti. Bunun yanı sıra global pazarda rekabetçi bir araba üretilmeye çalışıldığını bildiren Varank, dünya çapında rekabetçi bir fiyat siyasetinin da yakalanmaya çalışılacağını belirtti.

Başa dön tuşu