Filmci Abi Film Sitesi Dolu Dolu

1980’li yıllar ülke gündemini fazlasıyla meşgul eden ve etkileri halen daha hissedilen olayları içermektedir. Bu olaylar ister istemez sinema sektörünün de değişmesinin temel nedenidir. Bu yılların öncesinde genelde aile filmleri ve romantizm akımını yansıtan projeleri içerse de bu gelişmelerden sonra sinema sektöründe köklü bir değişim yer almaya başlamıştır. Film izle doğrultusunda aile filmleri yerini erotik ve politik yapımlara bırakmıştır. Aynı zamanda da her bir politik yapıma ciddi bir sansür uygulaması da gerçekleştirilmiş ve devlet destekli olarak gerçekleştirilmesine dair şartlar da ortaya konulmuştur.

erotik ve komedi filmleri filmci abide

Bu yıllarda ortaya çıkmaya başlayan erotik filmler aynı zamanda da içerisinde güldürü unsurlarını da taşımaya başlamıştır. Öte yandan ülke insanının kültür seviyesini de olumsuz yönde etkileyen yapımlar olarak ifade edilse de bu komedi filmleri arasında da sayılabilecek olan yapımların her biri fazlasıyla talep çekebilecek seviyeye de ulaşmıştır. Haftalar boyunca kapalı gişe oynayan bu yapımlar, halktan fazlasıyla destek görmüştür. Ancak bu filmci abi  çok da uzun sürmemiş ve 1990’lı yılların ortalarına doğru kendini popüler kültür rüzgarına bırakmıştır.

Politik filmlerde burda

Gerçekleştirilen darbe sonrasında sinema sektörü de olumsuz bir biçimde etkilenmiştir. Halkın istekleri ve ülkenin durumu da sinema salonlarında yer almaya çalışsa da sansürle karşı karşıya kalmışlardır. Filmci Abi içerisinde de görülebilecek olan bu yapımların ne kadar başarılı bir çizgide ilerlediği de anlaşılabilmektedir. Ciddi mesajlar içeren bu filmlerin olduğu dönemlerde yurtdışında düzenlenen festivallerden de ilk ödüller ülkemize gelmeye başlamıştır. Her ne kadar sansüre maruz kalsalar da ülkenin sinema alanında adını duyurmaları noktasında önemli bir yer tutan yapımlar olarak da ifade edilmiştir.

Başa dön tuşu