Tofaş’lardaki “S, L, SL, SLX” Harfleri Ne Anlama Geliyor?

Tofaş kuş serisi, ülkemizin en popüler otomobillerinden. 2023’te bile hala binlerce Tofaş’ı trafikte görüyoruz. Peki bu arabaların arkasında yazan “L, SL, SLX” gibi isimler ne anlama geliyor? Gelin, açıklayalım.

Özellikle 90’lı yıllara damgasını vuran birkaç sayılı araba modeli var. Ülkemiz için Tofaş’ın kuş serisi arabalarını bu listeye kolaylıkla ekleyebiliriz. Özellikle ilk arabasını alacak gençlerin ilk tercih ettiği modellerden biri olan Tofaş kuş serisinde Şahin, Doğan ve Kartal modelleri bulunuyor. Serinin genelde uygun fiyatlı modeli Şahin’di. Doğan ise bazı ufak aksesuar ve özellik avantajıyla sedan otomobiller için kuş serisinin daha lüks modeli olarak karşımıza çıkıyordu. 

Kartal ise bu serinin station wagon kasa tipine sahip modeliydi. Tofaş’ın Doğan ve Kartal araçlarında L, SL, SLX ve S modelleri yer alıyor. En üst paketin SLX olduğunu biliyoruz ancak bu paketlerin ne sunduğunu bilmiyoruz.

Tofaş’ın Doğan ve Kartal araçlarında kullandığı bu modeller otomobillerin lükslüğüne vurgu yapmak için kullanılıyordu.

Tofaş Doğan

Tofaş’lardaki “L” modeli “Lüks, “SL” modeli “Süper Lüks”, “SLX modeli “Süper Lüks Ekstra” ve “S” modeli “Süper” anlamlarına geliyor.

Bu modeller dışında daha çok Şahin’lerde gördüğümüz 1.4, 1.4 ie, 1.6 ie gibi modeller var. Bu modeller, arabanın motoruyla alakalı detaylar. Bizim odaklanacağımız modeller, araca önemli farklılıklar katan özel modeller olacak.

Tofaş’ın kuş serisinin lüks araç serisi Doğan, 1988’de tasarım değişikliğine gitti.

Tofaş Doğan

Tofaş, 1988 yılında yeni bir tasarımla yeni kuş serisini çıkardı. Yeni model Fiat Regata’nın altyapısını kullanıyordu. Bugün piyasada gördüğümüz Tofaş grubu araçların büyük bir kısmı 1988’den sonra çıkanlardan oluşuyor. 

1990 ve 1992 yılları arasında yollarda Doğan L versiyonları dolaşmaya başladı.

Doğan’ın lüks otomobili olarak piyasaya çıkan Doğan L’nin alttan eksantriğe sahip bir motoru bulunuyordu. Düz bir motora sahip bu modelin en güzel yanlarından biri triger kayışı koptuğunda subaplara bir zarar vermemesiydi. 

Doğan L’de koltuklar daha lüks olacak şekilde kadife yapıda kumaştan oluşuyordu. Kahverengi ve kum grisi renk seçeneklerine sahip koltuk kaplamaları o dönem için aracın çok şık gözükmesini sağlıyordu.

1992 – 1993 yılları arasında önemli bir değişiklikle Doğan SL’ler piyasaya çıktı.

Doğan SL ile Doğan L arasında dışarıdan bakıldığında çok büyük farklılık bulunmuyor. Aslında bu aracın en önemli farklı farklı motora sahip olmasında yatıyor. Doğan SL’de üstten tek eksantrikli tempra motoru yer alıyordu. 

Doğan SL’de koltuk döşemeleri tek renkti. Kum grisi olan bu renk, yeni araba alan kişileri de cezbediyordu. Bu aracın sorunlu bir yanı da vardı. Bu araçlarda önceki modellerin aksine triger kayışı koptuğunda subaplar yamuluyor ve ciddi bir masraf çıkarıyordu.

1993’te piyasaya çıkan Doğan SLX’ler o kadar beğenildi ki 2001 yılına kadar üretimi devam etti.

Doğan SLX

Doğan SLX, serinin en dolu modeli olarak çıkış yaptı. Çağına daha uygun kapı döşemeleri, daha sağlam malzemeden üretilmiş ön göğüs, bazı modellerde hidrolik direksiyon, otomatik ön camlar ve daha fazlası SLX ile seriye dahil oldu. Ayrıca 5 kol çelik jantlar da SLX ailesine özel olarak geldi.

Doğan SLX’lerde, diğer modellerin aksine tampon altı ve yan aynalar da gövde rengiyle aynı renkte.

1993’te üretime başlayan Doğan S, SLX altyapısına sahip daha düşük model olarak üretildi.

Doğan S

Motor ve alt takım olarak Doğan SLX’le aynı olan Doğan S, tampon ve aynalarının boyasız olması, sis farı ve yıkamasının olmaması, üçüncü stop lambasının olmaması gibi kozmetik farklılıklara sahipti.

Şahin ve Kartal marka araçlarda gördüğümüz D modeli, araçlara dizel motoru entegre ediyordu.

Dizel tofaş

1989 – 1991 yılları arasında üretilen Şahin ve Kartal D modelleri, 1.9 L SOHC dizel motorla geliyordu. Bu dizel motorların çok başarılı olmadığını söyleyebiliriz. Zaten çok uzun sürmeden dizel motordan da vazgeçildi.

Trafiğin Bitki Örtüsü Şahin ve Doğan Arabaları Arasındaki Çok da Bilinmeyen Farklar

Bunlara ek olarak Kartal’ın 1998 – 1999 yılları arasında çıkan Kargo modeli de bulunuyor. 

Kartal Kargo

Bu model tamamen yük taşıma amaçlı üretilen bir modeldi. 

Tofaş CEO’su: Doblo’nun Türkiye’de Üretilmesi İçin Görüşülüyor

Bugün sizlere Tofaş grubunda yer alan L, SL, SLX gibi model isimlerinin ne anlama geldiğini ve hangi özelliklere sahip olduklarını açıkladık. Yazarınız olarak ben de bir Tofaş Doğan sürücüsüyüm ve her türlü zorluğuna rağmen arabamı seviyorum. Bu tarz içeriklerin devamının gelmesini ister misiniz? Yorumlarda buluşalım.

Başa dön tuşu