Gücünü Güneşten Alan Tesla Rakibi Otomobil: Lightyear One

Popülerliğini gitgide arttıran elektronik otomobillerin önde giden markalarından biri Tesla diyebiliriz, fakat bu Tesla’nın rakibi olmayacağı manasına gelmiyor. Lightyear isimli Hollandalı şirketin ürettikleri elektrikli otomobili Lightyear One ile tanışın. Aracı başkalarından daha ilgi cazibeli yapan özelliği ise, verimliliğe odaklanarak gücünü güneş gücü ile sağlaması. 

Şirket, Lightyear One’ı elektrikli araba şarj ünitelerine daha az gereksinim duyacağı halde tasarladı ve bunu iki biçimde yaptı. Birincisi, aracın ön kaputu ve tavanı güneş panelleriyle kaplı ve bunlar aracı şarj etmeye yarıyor. Elbette Dünya’nın çeşitli yerlerinde alacağınız güneş ışını ölçüsü farklı olacağından Lightyear One, size aldığınız güneş ışınıyla ne kadar aralık gidebileceğinizi gösteren bir alete de sahip. Sırf güneş panelleri aracı şarj konusunda verimli hale getirmeye yaramıyor. Verimliliği arttıran ikinci öge da aracın tekerlekleri. Tekerleklerin her birinde bulunan küçük motorlar, araç hareket ettiğinde harcanan enerjiyi düşürüyor. 

Lightyear One, tam olarak şarjlı iken 800 kilometre yol kat edebiliyor, kışın ise bu ölçü 400 kilometrelere iniyor. Lightyear şirketinin söylediğine göre Lightyear One’dan 100 adet satılmış bile. Aracın üretiminin 2021’den sonra başlanması bekleniyorken şirket ön satış için 500 adet daha yerleri olduğunu belirtiyor. Aracın ön satış fiyatı ise 119.000 Euro (785 bin TL).

Başa dön tuşu