İkinci Nesil Subaru BRZ ve Toyota 86 Resmen Onaylandı

Ortaya atılan tonla spekülasyondan sonra ikinci jenerasyon Toyota 86 ve Subaru BRZ resmen onaylandı. Toyota ve Subaru, bugün yaptıkları ortak duyuruda işbirliklerinin devam ettiğini vurguladı. Yani iki marka yeni dört çeker modellerinde ve elektrikli araçlarında işbirliği yapacak. İttifakın büyümesinin bir kesimi olarak Toyota, Subaru’daki özsermaye payını %15’den %20’ye çıkaracak ve Subaru da Toyota payları alacak.

İkinci kuşak Toyota 86 ve Subaru BRZ ikizlerine ait söylentiler uzun bir müddettir dolaşıyordu. 2017’de çıkan manuel ekipmanlı modellerdeki minör güç artışından sonra geleceklerinin kuşkulu olduğuna dair söylentiler ortaya çıkmıştı. Fakat Toyota ve Subaru, yaptıkları resmi ortak açıklamayla ikinci jenerasyonun duyurusunu yaptılar.

Donanım

Şu an bu spor otomobillerde hangi mimarinin kullanılacağı muhakkak değil lakin otomotiv dünyası son modellerdeki mimarinin modifiye bir sürümünün kullanılmasının şaşırtan olmayacağını düşünüyor. Toyota’nın geriden çekişli modellerinde TNGA-L bulunsa da bunlar, büyük Lexus modelleri. Subaru’nun yeni küresel platformu boylamasına bir yerleşim tertibine sahip lakin bunlar da bilhassa dört çekerli uygulamalar için üretildi. Güç konusu Toyota 86’da ve Subaru BRZ’de şikâyet edilen bahisler ortasındaydı hasebiyle ikinci kuşak modellerde daha güçlü bir motor kullanılması muhtemel.

İttifakın büyümesinin bir kesimi olarak Subaru, Toyota’nın hibrit sistemini daha fazla aracında kullanacak. Örneğin Kuzey Amerika’daki Subaru Crosstrek’te, Toyota Prius Prime’dan türetilen güç transfer sistemli takılabilir hibrit kullanılıyor. Bu iki şirket bunların haricinde otonom sürüş ve temaslı araç teknolojisi geliştirmede de birlikte çalışacak.

Başa dön tuşu