Toyota’nın Yeni Konsept aracı Toyota LQ Tokyo’da Tanıtılacak

Toyota, 2017 CES’te Concept-i araçlarının birinci dizaynını tanıtmıştı. Toyota, Concept-i araçlarının birincisi olacak Toyota LQ’yu Tokyo Motor Show için güncelledi. Toyota LQ, aracı incelendiğinde Concept-i ile ortasındaki farklar çarçabuk anlaşılabiliyor.

Toyota LQ'da Concept-i’ın dış görünüşünde yapılan değişikliklerin yanında, iç kabinde de büyük değişiklikler göze çarpıyor. İç kabinde göze çarpan birinci değişiklik, oyun konsolu denetimcisine benzeyen direksiyon.

Toyota’nın eski konsepti tekrar şekillendirmesinin sebeplerinin başında, Yui isimli yapay zeka sistemi ile SAE Düzey 4’e muadil bir otonom sürüş sisteminin uygulanması geliyor. İç kabin tıpkı vakitte şoförle ilgili daha fazla bilginin toplanmasını sağlayacak biçimde yine tasarlandı. Yeni dizaynla bir arada, şoförün “duygusal durumu ve uyanıklığı”na nazaran iç kabin ayarlarında değişiklikler olacak. 

LQ Concept’in Yui asistanı, sürüş ortamına bağlı olarak bir müzik tipini seçerek çalabilir ve şoförle ilgisini çekeceğini bildiği hususlara dair bilgiler paylaşabilir. Toyota, Yui yapay zeka asistanını, akıllı telefonlar da dahil olmak üzere öteki akıllı aygıtlarla entegre edecek geliştirmeler üzerinde çalışmaya devam ediyor. 

Toyota LQ’nun dikkat çeken bir öteki özelliği de Digital Micromirror Device(DMD) denilen özellik. Farların içine yerleştirilmiş DMD, yakındaki öbür arabalarla ve beşerlerle bağlantı kurmanın bir yolu olarak, aracın önündeki yola çeşitli semboller yansıtmak için milyonlarca küçük ayna kullanabilir. 

LQ’nun kabini içinde öbür değişikliklerde var. Toyota birinci kere bir aracında OLED paneller kullanıyor. Tabana ve tabana gömülü olan ışık şeritleri, manuelden otonom sürüş moduna geçerken renk değiştirerek şoföre bilgi verecek. Ayrıyeten, yapay zeka asistanı Yui’nin “konuştuğu” insanı belirtmek için o kişinin olduğu kısımdaki ışıklar yanacak. 

Toyota LQ, tam dolu batarya ile 300 km uzaklık yol alabilecek. 4 koltuklu olarak tasarlanan LQ’nun radyatör fanı üzerinde bulunan kaplama, ozonu oksijene parçalayabilecek (O3'ü O2'ye ayrıştıracak). Bu kaplama sayesinde yoldayken, buharlaşmanın bir nedeni olan ozon, araç hareket halindeyken ayrıştırılabilecek. Toyota kendi yaptığı tahlillerde, bir saatlik sürüşte, 1000 litre havanın içinde bulunan ozonun yüzde 60’ının ayrıştırıldığını belirledi. 

Toyota’nın yeni tam elektrikli araç geliştirmesi Toyota LQ, Tokyo Motor Show’da 23 Ekim’den itibaren basınla paylaşılacak. 

Başa dön tuşu