Kia ve Hyundai, Araba Çalma Challenge İçin Para Ödeyecek

Kia ve Hyundai, TikTok’taki yüzlerce otomobilin çalınmasına neden olan ‘Kia Challenge’ ile ortaya çıkan zafiyetlerin ardından müşterileriyle uzlaşmaya vardı.

Otomobil devi Kia, 2022 yılında bir anda popülerleşen bir hırsızlık akımının kurbanı olmuştu. TikTok’ta “Kia Challenge” adıyla başlatılan akımda Kia ve Hyundai araçların bir USB kablo gibi basit araçla nasıl çalınabileceği gösteriliyordu.

Videoların ardından ABD’de yüzlerce araç çalınmış, 14 kaza yaşanmış ve bu kazalarda 8 kişi hayatını kaybetmişti. Bugün, söz konusu olayların ardından Kia ve Hyundai’den sadece çalınan araç sahiplerini değil, tüm araç sahiplerini ilgilendiren bir karar geldi.

200 milyon dolarlık uzlaşmaya varıldı:

hyundai

2015-2019 yılları arasında elektronik immobilizera sahip olmayan araçların çalınmasına yol açan olaylar sonucunda iki şirket, açılan toplu davalarda 200 milyon dolarlık uzlaşmaya vardı. Reuters tarafından paylaşılan detaylarda araç sahipleri için de önemli bir bilgi yer aldı.

Reuters, uzlaşmanın ABD’deki 9 milyon Kia/Hyundai araç sahibini kapsadığını ve arabaları çalınan tüketicilerin maddi zararları için 145 milyon dolara kadar finansman sağlayacağını belirtti. Ayrıca sigorta muafiyetleri, artan sigorta primleri ve hırsızlıkla ilgili diğer zararlar da araç sahiplerine geri ödenecek.

Kia ve Hyundai, hırsızlğa karşı güvenlik güncellemesi yayınlamıştı:

İki şirket, geçtiğimiz aylarda araçlar için bir “anti-hırsızlık” yazılımı geliştirdiğini açıklamış, yazılımı dağıtmaya başlamıştı. Yazılım, araca takılan anahtarın tanınmaması durumunda aracın kendini kilitlemesini sağlıyor, kontak sistemini kapatıyordu.

Yeni anlaşmada bu yazılımla ilgili bir detay da yer aldı. İki şirket, güncellemeyi almayan veya alamayan müşterilerine 300 dolar değerinde direksiyon kilidi ve diğer hırsızlık önleyici cihazları verecek.

Uçak Gibi Elektrikli Otomobil Rimac Nevera, Bir Günde 23 Hız Rekoru Kırdı

Kaynak :
reuters.com/legal/hyundai-kia-agree-200-million-settlement-over-car-thefts-lawyers-2023-05-18/

Başa dön tuşu