Lexus’un Tamamen Elektrikli Modeli RZ450e Türkiye’ye Geldi

Lexus’un ülkemize getirdiği yeni elektrikli modeli RZ450e, uzun ömürlü bataryasıyla dikkat çekiyor.

Premium otomobilleriyle tanınan Lexus, tamamen elektrikli yeni D/E-SUV modeli RZ 450e’yi Türkiye’de satışa sundu. Firmanın yaptığı açıklamaya göre yeni SUV modeli “Lexus Sürüş İmzası” adı verilen özel elektrikli platformunun getirdiği teknolojileri kullanıyor. 

Lexus’un tamamen elektrikli olarak tasarlanan ilk aracı olma özelliğine de sahip olan RZ 450e, “exclusive” donanım paketi ile satışa çıkarken aracı almak isteyenlerin gözden çıkarması gereken meblağ ise 3 milyon 950 bin TL olarak açıklandı. Aracın en öne çıkan özelliği ise batarya teknolojisi olarak gözüküyor. 

30 dakikada yüzde 80 şarj

RZ 450e

Lexus RZ 450e, tek şarjla ortalama 400 kilometre yol kat edebiliyor. Bu menzil pek çok elektrikli otomobil için alışıldık olsa da RZ 450e’nin bataryasının 30 dakikada yüzde 80 kapasiteye ulaşması, 10 yıllık kullanımdan sonra bile yüzde 90’ın üzerinde batarya sağlığına sahip olması ile dikkatleri çekiyor. 

Lexus, tam elektrikli modelinde ikili bir güç ünitesi kullanmayı tercih ederken, öndeki motor 150 kW ve arkadaki motor da 80 kW olacak şekilde toplamda 230 kW yani 313 beygir güç üretiyor. Araçta bulunan DIRECT4 Akıllı Dört Çeker Sistemi, motorların ürettiği gücün tekerleklere ihtiyaca göre dağıtılmasını sağlıyor. 

Lexus RZ 450e

Bataryası orta alt kısımda bulunan aracın tasarımında da elektrikli otomobillerin getirdiği tasarım serbestisinin izlerini görüyoruz. Kaput daha alçak konumlandırılarak tasarlanan araçta, Lexus’un “spindle” adlı ön panjuru bu defa bütün aracın tasarım dilinde kendisini hissettirdi. Firmadan gelen açıklamaya göre tasarımda çitalardan ilham alındı. 

Aracın iç panelinde ise 14 inçlik dokunmatik bir bilgi eğlence ekranı görüyoruz. Aracın göstergeleri ise ön cama yansıtılıyor. Bu anlamda otomobil, kullanıcısına fütüristik bir deneyim sunuyor. 

Lexus, Elektrikli SUV UX 300e’yi Türkiye’ye Getirdi: Şarj Aletiyle Geliyor

Lexus, İkisi de Birbirinden Kalıplı Yeni SUV’ları “TX” ve “GX”i Tanıttı!

Kaynak :
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/lexus-tamamen-elektrikli-rz-450eyi-turkiyede-satisa-sundu/3235768

Başa dön tuşu