Lilium’un Tam Boyutlu Elektrikli Jeti İlk Kez Havalandı

Elektrikli araçlar son yılların en beğenilen alanlarından bir tanesi. Her ne kadar elektrikli araba çalışmaları daha sık gündeme geliyor olsa da havacılık alanında da epeyce farklı ve ilgi alımlı çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar ortasında elektrikli küçük uçaklar, uçabilen otonom araçlar üzere değişik, bilim kurgulardan çıkmışa benzeyen araçlar da var.

Lilium da 2016 yılından beri bu alanda çalışan firmalardan birisi ve beş kişilik, dikey havalanabilen elektrikli bir araç üretme üzerine çalışmalar yapıyor. Firma, çalışmalarında kıymetli bir adımı geride bıraktı ve Lilium Jet’in çalışan, tam boyutlu bir prototipini birinci kez üretmeyi başardı.

Almanya merkezli firma, Avrupa Uzay Ajansı’nın kuluçka programında doğan bir teşebbüs olarak kent ulaşımına pak ve sessiz bir tahlil bulmayı amaçlıyordu. Bu sorunun natürel ki tek bir tahlili yok lakin Lilium’un yaklaşımı epeyce dikkat cazip. Telefonla çağrılabilen bir uçan taksi, tahlil için değerli rol oynayabilir.

Araç, kentlerde ve belirli bölgelerde kurulacak olan alanlara inecek. Böylelikle yolcular, ulaşmak istedikleri noktaya ulaşırken kent trafiğinden uzak olacaklar. Ayrıyeten karbon salınımı gerçekleştirmeyecek olması da aracın yararları ortasında yer alacak. Bu jetler ile seyahat mühletleri de epeyce kısalacak. Örneğin otomobil ile 55 dakikada gidilen bir yolu bu araç yalnızca 5 dakikada kat edebilecek.

Takip edilebilir iniş aygıtı, özel denetim sistemi ve 36 elektrikli jet motoru bulunan araç, belirlenen bölgelerde hava akımını yönlendirerek dikey kalkış gerçekleştiriyor. Aracın şu anda tek şarjda uçabildiği azamî aralık 300 kilometre. Aracın azami suratı da tıpkı halde 300 kilometre olarak belirtiliyor.

Firma, 2017 yılında yaptığı tanıtımda havada dikey hareketten yatay harekete geçiş hareketini yapabilen iki kişilik bir araçla yatırımcıların karşısına çıkıp 90 milyon dolar yatırım almayı başarmıştı. Firma son tanıtımı ile birlikte aracın neredeyse hazır olduğunu göstermiş oldu.

Lilium, 2025 yılına kadar kentlerde uçan taksilerin yaygınlaşacağına inanıyor. İlerleyen devirde uçan taksilerin olağan taksilerle birebir fiyatlara kullanabileceğini öngören firmanın önünde sivil havacılık pürüzü bulunuyor. Havacılık kurumunun firmaya müsaade verip vermeyeceği ya da uçan taksileri nasıl düzenleyeceği merak konusu.

Aşağıdaki görüntüde tam boyutlu Lilium’un kalkışını izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu